logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 
<<  2/12 >>

Záverečná konferencia projektu KVAPKA

28.1.2016 15:47 | CPK-Mi

 

Dňa 26.1.2016 sa uskutočnila záverečná konferencia projektu KVAPKA (Kolobeh Vody A Príprava Komunitného Arboréta), realizovaného z Grantu EHP pre finančný mechanizmus EHP, Nórske granty pre Nórskyfinančný mechanizmus a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, ktorého realizátorom bola Základná škola Júlie Bilčíkovej v Budkovciach.

 

Hlavné výstupy projektu:


A. 1. Hlavným výstupom projektu KVAPKA Kolobeh vody a príprava komunitného arboréta bolo vypracovanie a propagácia osnov zameraných na manažment dažďových vôd a jej prepojenie na zmenu klímy pre základné a stredné školy

     2. Publikovanie všetkých informácií o projekte pre širokú verejnosť prostredníctvom internetu 
 

B. Realizácie 4 adaptačných opatrení, ktorými boli:

A1 – Dažďová záhrada
V našom regióne málo známe, pritom atraktívne a užitočné depresné miesto. Bude slúžiť na zachytávanie dažďovej vody zo strechy budovy školy a bude unikátnou exteriérovou učebnou pomôckou pre žiakov a osvetovou pre širokú verejnosť.

 

 

 

 

A2 - Skleník
Bude slúžiť na praktickú výučbu vybraných predmetov. Hlavným cieľom je, aby žiaci zo semienok a odrezkov pestovali vhodné stromy a kry, celoročne sa o rastliny starali v spojení so štúdiom ich vegetačného procesu. Vypestované rastliny budú žiaci bezplatne poskytovať verejnosti a osvetovo vplývať na ich .environmentálne myslenie. Prevádzka skleníka bude využívať manažment dažďovej vody zo strechy budovy školy a to jej zachytávaním do zbernej nádoby a jej následným využitím cez integrovaný závlahový systém skleníka.

 

 

 

A3 – Miniarborétum
Ide o vlastnú botanickú záhradu určenú na študijné účely. Výber drevín, stromov a krov bude podmienený unikátnymi vlastnosťami koruny, zaujímavosťou listov, kvetov a plodov, menej tradičným vzrastom alebo kôrou vzhľadom k podmienkam v našom zemepisnom pásme. Vytvoríme oddychovú zónu pre žiakov, rodičov, matky s deťmi so vzdelávacím aspektom – každý strom a ker bude mať popis, komentár a určený patronát tried. Žiaci budú mať možnosť sledovať miniarborétum v procese vegetácie. V rámci osvety to má byť motivačný prvok pre miestnu komunitu na pestovanie týchto rastlín a drevín vo vlastných záhradách.

 

 

 

 

A4 – Exteriérová environmentálna učebňa
Jej vytvorením budú mať žiaci možnosť vyučovania v rámci environmentálneho programu Kvapka a iných predmetov prírodovedného charakteru v prírodnom prostredí. Súčasťou bude altánok, didaktické tabule o kolobehu prírody, merač zrážok, prepojenie s vytvorenou dažďovou záhradou za účelom pozorovania manažmentu zachytenej dažďovej vody, rastlinstva i vtáctva vyskytujúceho v areáli školy.

 

 

 

 

 

Úplné informácie o projekte KVAPKA nájdete na:

Domovská stránka projektu KVAPKA

 


FotogalériaReportáž z podujatia odvysielaná v TV Zemplín (zdroj: TV Zemplín)


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  2/12 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT