logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  13/156 >>

Ako a kde sledovať kurz?

17.7.2022 16:40 | ukrinform

Počas cesty v rámci Ukrajiny aj do zahraničia sa vždy vynára otázka platieb za služby a produkty. Ako a kde sledovať kurz meny, v ktorom majú banky a zmenárne výhodný kurz meny. Existuje na to viacero možností.

Banky

Používatelia, ktorí sú už klientmi jednej alebo druhej banky, môžu sledovať kurzy mien vo svojich mobilných aplikáciách alebo na webových stránkach bánk. Výmenu je možné vykonať v pobočke banky. Nevýhodou je, že zmenárne bývajú cez víkendy zatvorené.

Výmenné body

Na Ukrajine existuje široká sieť zmenární. Aktuálny výmenný kurz môžete nájsť na určitých stránkach, ktoré ich sledujú a informujú vás s cieľom povzbudiť vás k nákupu alebo predaju.

Pomocou ich služieb a aplikácií môžete dostávať upozornenia, aby ste nezmeškali dobré výmenné kurzy.

Niektoré inštitúcie ponúkajú určité bonusy ako odmenu za zmenárenské transakcie vo svojich pobočkách. Samostatné zmenárenské siete ponúkajú aj štartovacie balíčky pre mobilnú komunikáciu, platby za diaľničné služby v zahraničí, poisťovacie služby a zelené karty.

Aukcia meny

Ďalšou príležitosťou na nájdenie dobrého výmenného kurzu je devízová aukcia , akýsi online agregátor, ktorý spája kupujúcich a predávajúcich, sleduje informácie o výmenných kurzoch a prezentuje ich používateľom.

Ak hľadáte najlepší kurz, chcete si zameniť menu a viete, že medzi bankami a zmenárňami sú rozdiely v kurzoch. Ak poznáte rozdiel medzi hotovostnou a bezhotovostnou výmenou, potom je aukcia meny to, čo potrebujete.

Prostredníctvom systému menových aukcií účastníci zadávajú svoje požiadavky na výmenu meny a ostatní účastníci si vyberajú, o čo majú záujem (kurz meny, objem meny). A tí účastníci, ktorí v aukcii nenašli želaný výmenný kurz, jednoducho vytvoria vlastnú ponuku, špecifikujú želaný kurz a čakajú na odpoveď kupujúcich.

Čo je zaujímavé na aukcii meny?

V každej osade sú zmenárne, kde kupujúci a predávajúci oznamujú svoj zámer predať menu za stanovený kurz. A môže to byť ziskový kurz. Potom sa vytvorí žiadosť, dohodne sa a vykoná sa operácia.

Výber hotovosti z bankomatu v zahraničí

V zahraničí je v prípade nedostatku hotovosti vždy túžba vybrať si hotovosť z terminálu v mene hostiteľskej krajiny. Upozorňujeme, že bankomaty si veľmi často môžu účtovať určité percento za výber hotovosti. Môže to byť 1% zo sumy, alebo pevná suma, preto sú radšej malé sumy bez zmien, pretože výška provízie bude rovnaká.

Pri pobyte na letiskách, v blízkosti vlakových staníc, v obchodných centrách vždy existuje podozrenie, že kurz tam môže byť vyšší alebo nižší. Predajcovia mien počítajú s tým, že predajca jednoducho nebude mať čas hľadať lepšiu možnosť. To všetko je možné skontrolovať prostredníctvom rôznych online aplikácií.

Oleksandr Koval

Autor: Oleksandr Koval

Zakladateľ „Tourinform Zakarpattia“, prednášajúci na Fakulte cestovného ruchu UžNU

 

Zdroj: Tourinform ZakarpattiaZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  13/156 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT