logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

   Bratislava / Братіслава

            Київ / Kyjev

 

 

bank-ua.com

 

 

bank-ua.com

 

 

<<  17/74 >>

Čo najzaujímavejšie môžete vidieť v Užhorode za 24 hodín ?

18.6.2019 18:29 | TourInform Zakarpattya

Užhorod

Návštevníkov mesta najviac zaujíma otázka: čo vidieť a čo robiť? Kam ísť, ak som v Užhorode len 24 hodín? 

Užhorod je jedným z najobľúbenejších miest na Ukrajine, to tvrdia nielen ukrajinskí ale aj zahraniční turisti, ktorí navštívili Zakarpatskú oblasť.

Turistické informačné centrum "Turinform Zakarpattya (Турінформ Закарпаття)" Vám ponúka na výber mnoho atrakcií a  zaujímavostí Užhorodu. Samozrejme 24 hodín je krátky čas na to, aby ste videli všetky hlavné atrakcie Užhorodu, ale iste sa doňho stihnete zamilovať a budete mať dôvod sa do mesta opäť vrátiť. 

Užhorod, typické pohraničné mesto, kde sa hovorí rôznymi jazykmi, s jeho historickým centrom, neuveriteľnou krásnou promenádou rieky Uzh, hradom a starou dedinou, chrámami, rôznymi kaviarňami a pečivom, reštauráciami.

Veľmi často sa turisti a návštevníci, ktorí navštívia Užhorod len na 24 hodín pýtajú čo v meste môžu vidieť? Kam ísť?Čo jesť? 

Počas návštevy Užhorodu môžete spoznať rôznu architektúru mesta: stredovekú architektúru z čias rakúsko-uhorska, architektúru zo začiatku dvadsiateho storočia s typickým pragmatickým československým konštruktivizmom a nakoniec aj architektúru sovietskej modernizmy. Medzi všetkými týmito architektonickými štýlmi rastú stromy. z Japonska, Argentíny, Kanady, Rakúska, Británie, USA, Afganistanu a mnohých ďalších krajín.

Zaujímavosťou je, že naše mesto je dnes tradične rozdelené do troch historických a architektonických častí: 1.maďarské mesto s centrom na Dibvadelnom námestí, 2. mesto československého obdobia s centrom na Národnom námestí, 3.mestom sovietskeho obdobia s centrom na Cyrilo-metodickom námestí.

Exkurzia v Užhorode za 24 hodín

lipová alej

 1. Najlepšie je bezplatne si zadovážiť mapu Užhorodu (obchod Kobzar/Кобзар nachádzajúci sa na Korjatovičovom námestí/пл. Корятовича).
 2. Môžete si tiež objednať sprievodcovskú službu a prehliadku mesta Užhorod.
 3. Prezrite si pamiatky mesta: Petefiho námestie/площа Петефі - Divadelné námestie/площа Театральна  - Kyjevské nábrežie/Київська набережна (s Lipovou alejou) - Národné námestie/– площа Народна - ulica Rákociho/вул.. Ракоці  - Poštové námestie/площа Поштова - ulica Korjatoviča/вул.. Корятовича - ulica Duchnoviča/вул.Духновича  - ulica Kapitulná/вул.. Капітульна - ulica Vološina/вул.. Волошина - Korzo/Корзо - Divadelné námestie/площа Театральна - Baľova pasáž/пасаж Баті.

Historická časť mesta Užhorod je jednou z najkrajších v Zakarpatsku. Ak ju chcete spoznať detailne, vyčleňte si na jej prehliadku dostatočne dlhý čs.

Hradný vrch: mesto v meste

Hlavné pamiatky Užhorodu sú jasne umiestnené na hradnom vrchu (najstaršia ulica v meste Užhorod, nazvaná Kapitulná/Капітульна). Môžete tam navštíviť:

Gréckokatolícky chrám - Vozdviženský katedrálny súbor / Греко-католицький Хресто – Воздвиженський кафедральний собор ( z roku 1640).

Katedrála, Užhorod

Je to hlavné duchovné centrum Užhorodu kde môžete vidieť ikony, jedinečné obrazy a ikonostas, pozostatky svätého Teodora Romkina. Je to taktiež  obľúbené miesto pre fotografov. Zájdite na dvor a pozrite si slnečné hodiny.

Odhadovaný čas prehliadky - 20 minút.

Webová stránka: http://cathedral.uz.ua/

Užhorodský hrad / Ужгородський замок

Užhorod

Unikátna architektonická pamiatka Užhorodu z  XV - XVIII storočia. V expozícii Užhorodského hradu by ste mali vidieť jedinečnú zbierku chladných a strelných zbraní od 14. do začiatku 20. storočia, skamenelú kostru tuniakov, ktorej vek je asi 36 miliónov rokov, expozíciu kultúry, históriu Zakarpatia od staroveku až do dnešných dní

Odhadovaný čas prehliadky - 90 minút.

Otváracie hodiny : 10:00 do 17:00 , okrem pondelka, kedy je hrad uzavretý.

Vstupné: 45 UAH (dospelí).

Adresa : Užhorod, ul. Kapitulná 33 /вул. Капітульна 33

Webová stránka: https://www.zkmuseum.com/

Užhorodský skanzen / Ужгородський скансен

V blízkosti Užhorodského hradu sa nachádza Múzeum architektúry a života Zakarpatska. Toto je ďalšie jedinečné miesto, kde sa nachádza najväčšia etnografická zbierka regiónu.

Užhorod scansen

Nádherná pamiatka Užhorodu a Zakarpatska. Múzeum sa nachádza na južnom svahu Hradného vrchu pod hradbami hradu. Na mape môžete rozmiestnenie 12 chát, z ktorých každá stojí za zvláštnu pozornosť.To je jedinečné: cahtrč, krčma, vodný mlyn, vihňa, chrám, zvonica, kaplnka, škola ... - v múzeu sa nachádza viac ako 14 tisíc exponátov. Návštevníci tu môžu vidieť ukážky bývania a poľnohospodárskych usadlostí nielen Zakarpatskej nížiny ale aj horských oblastí - pohoria (Lemki, Bojkovia a Huculi), ako aj typickú maďarskú a rumunskú architektúru.

Približný čas na prehliadky je 60 minút.

Otváracie hodiny : 10:00 do 17:00 , okrem utorka, kedy je skanzen uzavretý..

Adresa : Užhorod, ul. Kapitulná 33 /вул. Капітульна 33

Webová stránka: http://uzhskansen.com.ua/

Ulice starého mesta Užhorod

Užhorod

Môžete sa len jednoducho prejsť po uliciach Užhorodu. Za pozornosť stojí stará dlažba z kamenných kociek pochádzajúca ešte z čias rakúsko-uhorska.

Najvhodnejší čas prechádzky je ráno, kým sú ešte ulice prázdne a nie sú zaplnené ľuďmi. Stačí sa len  prechádzať po starom meste a kochať sa starou architektúrou, starými oknami, okenicami, dvermi, farbami, štukmi a dekoráciami.

Ak si naviac objednáte sprievodcu, tak sa okrem kochania toľkou krásou môžete dozviete aj ďalšie informácie a podrobnosti.

Užitočné informácie pre turistov: / Корисна інформація туристам:

 

Múzeá v Užhorode / Музеї Ужгорода

Hostely v Užhorode / Хостел Ужгород

 • Hostel "Alina", centrum Užhorodu, Adresa: ulica Fedinca č. 25 / Хостел «Аліна», самий центр міста Ужгород, Адреса: вул.. Фединця 25
 • Hostel "Podhradom". Nachádza sa 5 minút od centra. Adresa: Podhradová ulica č. 59 / Хостел «На Підградській». Адреса: вул.. Підградська 59

Hotely v Užhorode /Готелі Ужгород

 • Hotel Emigrant / Готель Емігранд, unikátny ART hotel na Ukrajine, 15 minút od centra mesta. Adresa: Mýtna ulica č. 31 / вул.. Митна 31.
 • Hotel Kilikija / Готель Кілікія, moderný hotel, reštaurácia, baňa, 10 minút jazdy autom od centra mesta Užhorod. Adresa: Detská ulica č. 1G / вул. Дитяча, 1Г
 • Hotel Praha / Готель Прага, moderný komplex pre rekreáciu a bývanie, SPA, čan, bowling, nočný klub, 10 minút autom od centra Užhorodu. Adresa: Verchoninská č. 36 / вул.. Верховинська 36
 • Hotel Ungvajzer / Готель Унгвайзер, jedinečný hotel - pivovar, 5 minút od historického centra mesta Užhorod. Adresa: ulica.Kapušanská č., 20 / вул. Капушанська, 20

Kde sa v Užhorode môžete najesť? Zakarpatská kuchyňa

 • Krčma "Deco u notára" / Корчма «Деца у Нотаря»  je najznámejšou reštauráciou v Zakarpatsku, kde ochutnáte miestnu kuchyňu v neuveriteľnej humornej atmosfére
  • Adresa: Gagarinova ulica č. 98 / вул.. Гагаріна 98., tel. +380 312 661 166
 • Reštaurácia "Grand" / Ресторан «Грант» je nádherné zariadenie s krásnou zelenou terasou v obchodnom centre mesta, typické jedlá Zakarpatskej a európskej kuchyne.
  • Adresa: ulica. Sobranecká č. 44 / вул. Собранецька, 44, tel. + 38 099 758 176, facebook
 • Reštaurácia "Emigrant" / Рестобар «Емігранд»  jstelesnenie ukrajinskej duše, talianskej vášne, židovskej tradície a americkej rozmanitosti.
  • Adresa: Mítna ulica č.31 / вул.. Митна 31, tel. + 38 067 483 10 15
 • Reštaurácia "Užhorodský hrad" / Ресторан «Ужгородський замок»  je reštaurácia nachádzajúca sa v historickom centre mesta Užhorod, kde môžete ochutnať originálne maďarské a zakarpatské jedlá.
  • .Adresa: ul. Kapitulná 33 /вул. Капітульна 33,  +38 050 317 6600
 • Reštaurácia "Švabenhof" / Рестобар «Швабенгоф»  sa nachádza 10 minút od centra mesta na ceste od železničnej stanice, kde môžete ochutnať originálnu švábsku kuchyňu.
  • Adresa: ulica Švábska č. 26 / вул.. Швабська 26

Kde si môžete vypiť Zakarpatskú kávu a pochutnať si na zákuskoch / Випити закарпатську каву та з’їсти десерт

Stefanou Valentin

Ak si chcete pochutnať na chutných dezertoch a pri tom si vypiť kvalitnú kávu, odporúčame vám navštíviť nasledujúce cukrárne a kaviarne.

Zakarpatské kraftové pivo / Крафтове, закарпатське пиво

Unhvayzer

Pozývame Vás na návštevu pivovarských reštaurácií v Užhorode, kde sa varí a ponúka kraft pivo varené v Zakarpatsku.

 • Pivovar Ungvaizer / Пивоварня «Унгвайзер», Adresa: Kapušanská č. 20 / вул.. Капушанська 20
 • PUB Korzo 10 / ПАБ «Корзо 10» , Adresa:ulica Korzo 10 / вул.. Корзо 10, facebook
 • PUB Lobda / ПАБ «Лобда», Adresa:ulica Korzo 2 / вул.. Корзо 2, facebook
 • PUB Hodinka / ПАБ «Годинка», Adresa:Náberežná č.2 / Набережна Незалежності 2, facebook
 • PUB Belfast / ПАБ «Белфаст», Adresa:vul. Vološina č. 23 / вул.. Волошина 23 (najväčší počet druhov Zakarpatského piva)

Ochutnávka vín v Užhorode / Дегустація вин Ужгород

Až budete mať chuť vypiľ si v Užhorode kvalitné víno, môžete navštíviť degustačné sály, ktoré vám ponúkajú ucelenú ponuku miestnych vín.

Bazény v Užhorode / Басейни Ужгород

Ak máte chuť si počas pobytu v Užhorode zaplávať, môžete tak urobiť v bazénoch priamo v meste alebo v jeho blízkom okolí Užhorode. Vybrať si môžete medzi bazénami s normálnou alebo termálnou vodou

Taxislužby v Užhorode / Таксі Ужгород

Doplňujúce informácie / Довідкова інформація

 • Letisko Užhorod / Аеропорт Ужгород,  Adresa: Sobranecká ulica č. 145 / вул. Собранецька 145
 • Autobusová stanica Užhorod 1 / Автовокзал Ужгород 1, Adresa: Užhorod, ulica Staničná č.2 / вул. Станцiйна, 2, medzinárodné cestovné lístky: 050-399-02-21, 067-314-23-39, informácie: (03122) 63-11-54, online autobusový cestovný poriadok http://zakavto.com.ua/
 • Autobusová stanica Užhorod 2 / Автовокзал Ужгород 2, Adresa: Užhorod, ulica Fedencká č.61 / вул.. Феденця 61, Referencia: (03122) 63-11-54
 • Železničná stanica / Залізничний вокзал, Adresa: Užhorod, Staničná č.9 / вул.. Станційна 9, informácie (0312) 69-29-62; 0312 69-20-67

Kedy navštíviť Užhorod?

Užhorod môžete navštíviť kedykoľvek, kedy sa Vám naskytne príležitosť. Je zaujímavý v lete, na jeseň, v zime ale aj na jar. 

V Užhorode si môžete naplánovať vaše obchodné stretnutia, fóra alebo konferencie, ako aj športové súťaže viacerých športov. Samozrejmosťou medzi všetkým je oddych a bohatý programom.

Alexander Koval, Turistický sprievodca "Turinform Zakarpattye"

Užitočné informácie z Turinform Transcarpathia: / Корисна інформація від “Турінформ Закарпаття”:

Zdroj informácie: TourInform ZakarpattyeZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  17/74 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT