logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  9/106 >>

Exkurzia v štýle armády a Černobyľu

10.2.2021 14:36 | TourInform Zakarpattya

Neďaleko Mukačeva v oblasti Šipka (Шипка) bol postavený vojenský zahorizontálny radar typu Dnipro (Дніпро). Radar začal pracovať v roku 1979. Radar Radar Šipka mal detekovať štarty jadrových balistických rakiet z Európy a Stredomoria. 

Niečo z histórie radaru Šipka na Zakarpatsku.

V roku 1962 svet zažil karibskú krízu. Dôvodom bolo rozmiestnenie amerických jadrových balistických rakiet stredného doletu „Jupiter“ (PGM-19) v Turecku (15 rakiet) a Taliansku (30 rakiet), ako aj jadrové balistické rakety typu „Thor“ (PGM-17) v r. Anglicku 60 rakiet). Jupiter a Tóra mali dostrel 2 400 km a niesli jednu monoblokovú jadrovú hlavicu s kapacitou 1,44 Mt. Následne sovietske vedenie nariadilo nasadenie sovietskych jadrových zbraní na Kube, ktoré takmer viedlo k jadrovej tretej svetovej vojne. Táto situácia sa ale vyriešila diplomatickými rokovaniami.

V roku 1976 začalo USA vyrábať jadrové ponorky typu Trident II (UGM-133A) s 24 jadrovými balistickými raketami na palube. Tieto rakety už mali medzikontinentálny dolet 7 800 km a niesli nie jednu, ale 8 hlavíc s kapacitou 475 Kt (spolu 192 hlavíc v jednej ponorke). Ponorky typu „Ohio“ operovali v Stredozemnom mori, ktoré umožňovalo zasiahnuť objekty v ZSSR, a to až za Bajkalským jazerom!

Kvôli vlastnej ochrane bolo potrebné sa proti takémuto ozbojenému nebezpečenstvu brániť! Štarty jadrových rakiet museli byť detekované od štartu a počas celej dráhy letu (keď raketové motory ešte bežali), aby bolo možné vopred rozhodnúť o odvetných opatreniach. Za týmto účelom bola v roku 1976 neďaleko Mukačeva postavená rádiolokačná stanica Šipka typu Dnipro, ktorá je stále v prevádzke.

Čo konkrétne sa počas prehliadky dozviete a čo uvidíte?

Počas prehliadky navštívite stanicu, dostanete sa na miesto bojovej služby, pozriete sa na komunikáciu a vybavenie, dozviete sa viac o konštrukcii, dizajne a prevádzke radaru, urobíte veľa jedinečných fotografií. Do roku 2009 stanica fungovala v režime „trvale zapnuté“, teraz je zapnutá len na príkaz vedenia z Kyjeva. Často sa stáva, že prehliadka prebieha počas aktívnej práce stanice.

Registrácia a ďalšie podrobnosti o prehliadke nájdete na stránke - Exkurzia k vojenskému radaru

Radar Šipka typu „Dnipro“ je objekt vojenského režimu a je pomerne komplikované sa bez predošlej registrácie na prehliadku dostať!  Pri registrácii potrebujete zadať osobné údaje a počkať na schválenie. V súčasnosti žiaľ majú povolenie na prehliadku iba obyvatelia Ukrajiny.

Exkurzie do Mukačeva a Zakarpatska -  www.eks.in.ua.

Tiež vás môžu zaujímať informácie o  mystickej noci na hrade Palanok - exkurzia do Mukačeva .

Zdroj: TourInform ZakarpattyaZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  9/106 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT