logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

   Bratislava / Братіслава

            Київ / Kyjev

 


<<  18/83 >>

Lumšory-video reportáž z pobytu

1.8.2019 09:39 | TV Senior

 

Po návšteve ukrajinských Lumšor pred viac ako piatimi rokmi som mal v pláne navštiviť tento región ešte raz. Prvá návšteva bola s partiou novinárov v januári , nebol sneh , okolo hmla, smutná krajina. Tentokrát som výlet do Lumšor naplánoval v trojici, chlapská osádka, v polovici júna. Po prechode hraníc, kde t.č.opravujú ako slovenskú časť, tak aj ukrajinskú, teda je prechod čiastočné obmedzený , som kolegom ukázal Užhorod a pokračovali sme po celkom opravenej ceste do cieľa.

Dedinka Lumšory , kde žije okolo 50 obyvateľov nás privítala krásnou zeleňou, okolo kopce , na ceste starenka s kravičkami a úžasná drevenica pri potoku.

Domáci správca , Miško, nám ju odovzdal , zároveň sme si na ďalší deň objednali u neho prípravu čanu, veľkého kotla, pod ktorým kúria drevom , do vody pridávajú bylinky a môžete sa v ňom máčať jednu hodinu s ochladzovaním v bystrine, kde voda mala cca 10stupňov, voda v samotnom čane mala okolo 40 stupňov.

Región Lumšor je známy práve takouto možnosťou relaxu, čistým horským vzduchom, bystrinami, vodopádmi a hlavne veľmi milými a pohostinnými obyvateľmi.

Prvý večer nám trošku popršalo, spadli aj krúpy a voda v potoku zmutnela. O to krajšie bolo nasledujúce ráno, voda už v potoku bola čistá, obloha bez mrakov.

Naša drevenica mala kapacitu až 6 lôžok, využili sme tri.. Cez deň sme robili obhliadku okolia, porovnávali veľkosť čanov, ochutnávali domáce špeciality v okolitých reštauráciach , fotografovali a točili reportáž pre potreby regionálnej TV Senior zo Slovenska .

To bol aj jeden z dôvodov pre ktorý sme sa tam vybrali, aby sme ukázali tip našim slovenským seniorom , že od hraníc majú takúto zaujímavú lokalitu vzdialenú len hodinku cesty, cca.50 km. Pre tých náročnejších je tam aj krásny hotel a množstvo ubytovacích kapacít.

 

Súhrn odporúčaní :

 • tankujte na Ukrajine , je tam lacnejšie o 30 %

 • euro môžete zmeniť za 29,3 hrivny / aktuálny kurz máj 2019 /v obch.centre ,budete potrebovať

 • ubytovanie objednávajte cez Booking, alebo priamo u domácich

 • v dedine je iba jeden menší obchodík

 • autobus z Košíc do Užhorodu stojí cca.7 Euro

 • mikrobus z Užhorodu do Lumšor stojí 1,5 Euro

 • odporúčam si kúpiť v Užhorode ukrajinskú SIM kartu , za pár euro môžete na Slovensko volať až 30 min , inač stojí minúta až 1,9 Euro

 • samotný menší čan pre 3-4 osoby stojí 650 hrivien/hodinu, teda 22 Euro

 • väčší pre 8-10 osôb je drahší ,až do 1000 hrivien/ hodinu

 • samotná drevenica na noc bola vo vynikajúcej cene, 25 Euro komplet

 • vybavenie s kozubom , saunou, mikrovlnkou, práčkou , riadom a všetkými drobnosťami do kuchyne

 • pozor, sprcha a umývadlo je vo vnútri , no WC je latrína vonku

 

Jeden z kolegov tam nebol od študentských čias, ten bol milo prekvapený prírodou, pohostinnosťou, možnosťami turistiky a prijateľnými cenami v reštauráciach.

Cestou domov sme využili hraničný prechod v Ubli na skúšku, prešli sme ho za hodinku. Síce nás s autom poslali na kontrolu do boxu, no nepašovali sme nič, tak sme s úsmevom pokračovali v ceste domov.

Ešte sa tam možno koncom leta vrátime. V prílohe sú fotografie a samotná reportáž, ktorú vysielala TV Senior na východe Slovenska.

 

 

Text : Martin Vaľko

Foto : Julo Alcnauer

Kamera : Martin Vaľko

Redaktor : Vladimír Seman


Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  18/83 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT