logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  12/104 >>

Obec Derzen - reportáž o sledovaní meteorického roja Perseid

21.8.2020 15:00 | TourInform Zakarpattya

Персеїди Дерцен

Každoročne je možné sledovať v zemskej atmosfére dážď niekoľkých meteorických rojov, ale Perseidy sú najobľúbenejšie. Pravdepodobne preto, že padajú v auguste, v teplom letnom mesiaci, kedy je sledovanie meteorov pohodlné a romantické.

Toto nie je prvá nočná fotografia v Derzene a nie je ani posledná, ale zatiaľ je najobľúbenejšia! V rámci realizácie projektu „Kultúrna cesta, dedina Derzen“ som si spomenul na dátum meteorickej sprchy 12. - 13. august a okamžite som sa rozhodol nafotiť ho v Derzene.

Персеїди Дерцен

Hlavným cieľom bolo nafotiť niekoľko desiatok krásnych fotografií na ktorých  by bol v zábere Derzenský kríž - najvyšší kríž na Ukrajine a tretí najvyšší v Európe, jedna z atrakcií dediny Derzen. Zhromaždil som malú skupinu fotografov a priateľov a spoločne sme sa večer vybrali do Derzenu. Na svahu Derzenského vrchu pod krížom sme si postavili stany a netrpezlivo sme čakali na Perseidy. Keď obloha stmavla a na oblohe sa objavili hviezdy, začali sme hľadať súhvezdie Perseus.

Perseidy sú meteorická sprcha, ktorá sa každoročne objavuje v konštalácii súhvezdia Perseus. Meteorická sprcha sa vytvára ako výsledok prechodu Zeme cez oblak prachových častíc z kométy Swift-Tatla. V týchto dňoch prechádza Zem troskami kométy, ktorá tvorí obrovský oblak tiahnúci sa vo vesmíre. Je veľký niekoľko miliárd kilometrov a skladá sa z drobných čiastočiek prachu a ľadu.

Kométa Swift-Tatla sa približuje k Zemi iba raz za 135 rokov, ale Zem každý rok prechádza cez chvost kométy ktorý je najbližší k slnku, pričom sa zahrievajú a rozptyľujú v priestore malé častice ľadu a prachu, ktoré padajú do zemskej atmosféry rýchlosťou 150 tisíc km / h, horia v ňom a blikajú ako hviezdy. Blikajú a prechádzajú oblohou v súvislých a prerušovaných pruhoch. Roj je pozorovateľný od 17. do 24. augusta. Množstvo meteorov za hodinu sa pohybude od 60 do 100. Tento jav je možné pozorovať odkiaľkoľvek na planéte, ale je najjasnejší na severnej pologuli.

Prvá zmienka o Perseidoch pochádza z roku 36 v čínskych kronikách. V Európe sa Perseidy nazývajú „Slzy sv. Vavrinca“, na počesť ktorého sa koná festival v Taliansku počas najaktívnejšieho obdobia meteorických rojov. V roku 1836 taliansky astronóm Giovanni Virginio Schiaparelli zistil, že meteory sa zhodovali s obežnou dráhou kométy Swift-Tatla. Táto kométa bola objavená o rok skôr, keď prešla blízko Zeme.

Perióda rotácie kométy Swift-Tatla je 135 rokov. Naposledy prešla blízko Zeme v roku 1992. Až sa v roku 2126 znova stretne kométa s našou planétou, mala by to byť mimoriadne veľkolepá udalosť, pretože potom musí byť meteorická sprcha mimoriadne intenzívna!

Je potrebné poznamenať, že odkedy kométa pred 28 rokmi prešla Zemou, tak sa intenzita meteorickej sprchy každoročne oslabuje. Fotografovali sme niekoľko jasných meteorov. Bolo to oveľa viac záberov hviezdnej oblohy a Mliečnej dráhy s Derzenovým krížom v zábere, ako som chcel.

Ale bol tu ešte jeden fenomén, z ktorého každý otvoril ústa !!! Prúd hviezd lietajúcich po oblohe zľava doprava vysokou rýchlosťou! Na fotografii vyšli z pevného prúžku. Ráno sme zistili, že to boli perly od Ilona Maska - satelitov programu Starlink.

Starlink je globálny satelitný systém, ktorý spoločnosť Spacelo Ilona Maska umiestňuje vo vesmíre a poskytuje vysokorýchlostný prístup na internet. Projekt bol zahájený v roku 2015. V máji 2019 bola spustená prvá skupina 60 satelitov. Celkový počet satelitov má dosiahnúť 12 000. Celková investícia do projektu sa odhaduje na 10 miliárd dolárov.

Hmotnosť každého satelitu je 260 kg. Každý je vybavený solárnym panelom, anténami, senzormi orientácie a elektrostatickým motorom na manévrovanie a zabránenie kolíziám s vesmírnymi úlomkami. Výška dráh prvej dávky satelitov je 335 - 345 km. Čas úplnej rotácie satelitu okolo Zeme je 94 minút. Na konci svojej životnosti satelit vypne a pádom z obežnej dráhy zhorí v zemskej atmosfére.

Po vypustení prvej veľkej série Starlink v rôznych častiach sveta sa začalo natáčanie videí so žiariacimi bodkami lietajúcimi po oblohe. Každý Starlink stúpa na svoju pracovnú obežnú dráhu asi štyri mesiace. V tomto okamihu sú jeho solárne panely usporiadané tak, aby mohli silne odrážať svetlo.

Tu je tento perlový náhrdelník, ktorý sme videli!

Potom sme sa krátko poprechádzali nočným Derzenom, vliezli sme do stanov a išli sme spať.

Po tejto fotke sa všetci účastníci jednomyseľne zhodli na tom, že v blízkej budúcnosti počas dobrého počasia si to zopakujú. Aj bez Perseidov sa všetkým páčila fotografia hviezdnej oblohy s krížom v hľadáčiku. Takže si môžete do kalendára turistických udalostí v dedine Derzen poznačiť aj fotografickú prehliadku Perseidov!

Potom prišlo ráno a východ slnka ...

Foto: Юрій Сазін, Сергій Карловський, Макс Адаменко.

Dodatok: Projekt Kultúrna cesta - Derzen sa realizuje v rámci partnerského programu Kultúra, cestovný ruch. Regióny “ukrajinskej kultúrnej nadácie, program USAID pre konkurencieschopné hospodárstvo Ukrajiny (CEU) a Úrad pre rozvoj malého a stredného podnikania (SME.DO) pod Ministerstvom hospodárskeho rozvoja, obchodu a poľnohospodárstva Ukrajiny.

Zhrutie:    

Zdroj: Tourinform ZakarpattyaZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  12/104 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT