logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

   Bratislava / Братіслава

            Київ / Kyjev

 


<<  53/91 >>

Rodinná dovolenka v Zakarpatí: čo musíte vidieť a čo musíte vidieť ako prvé

29.5.2018 10:04 | Tour inform Zakarpattya

 

 

Počtom prírodných a historických pamiatok môže máloktorý región konkurovať Zakarpatiu. Nie je žiadnym tajomstvom, že Zakarpatie je jedno z najpopulárnejších

miest pre ukrajinských turistov.

Stále častejšie sa dostáva do popredia rodinná dovolenka. Existuje niekoľko možností: od túr do hôr až po ochutnávku tradičných pokrmov Zakarpatskej kuchyne. 

Najznámejšie a bohaté sú hory na Zakarpatí.

Už od mája si môže celá rodina naplánovať výlet do hôr. Gimba (Гимба), Pikuj (Пікуй), Stoj (Стой), Strimba (Стримба), Pip Ivan (Піп Іван) a samozrejme Hoverla (Говерла),

je to len niekoľko prekarpatských vrchov, na ktoré je potrebné vyliezť.

V tomto regióne je aj mnoho riek (a to v západnej časti). Medzi najväčšie patria Tisa (Тиса), Boržava (Боржава), Už (Уж) a Latorica (Латориця)

Splav riek nie je len skvelým tipom na rodinný odpočinok, ale je to vzrušenie nie len pre deti, ale aj pre dospelých riadiť sa zákonmi riek horského kraja. 

O splavoch a raftingu v Karpatoch sa dozviete kliknutím tu.

Ak je priaznivé počasie, oplatí sa splaviť rieku Tisa, alebo si urobiť spoločný výlet a tráviť voľný čas na brehoch rieky Latorica.

Odporúčame aspoň raz navštíviť unikátne jazero Sinevir (Синевир),  ktoré je asi 10 tisíc rokov staré.

Jazero Synevir

Deťom sa bude iste páčiť sobolia farma v blízkosti mesta Chust (Хуст), ktorá je výnimnočná na celej Ukrajine. Farma je neobyčajná tým, že soboli sa tu nechovajú na mäso ani na kožu, ale chovajú sa jednak pre potešenie návštevníkov a turistov a zároveň aj na získanie protinádorového lieku pantocrínu.

Zámky na Zakarpatí priťahujú turistov asi najviac. Medzi tými, ktoré si zaslúžia Vašu pozornosť patria hrady: Činadirskij (Чинадіївський замок), Palanok (замок Паланок), Užhorodský a Nevitský (Ужгородський та Невицький замки) a palác Šenborn (Шенборнів.).

Palanok

Návšteva hradov má aj mnoho pozitívnych čŕt: okrem získania estetického zážitku sa môžu vaše ratolesti počas prehliadok dozvedieť veľa zaujímavého o čom budú môcť

porozprávať svojim spolužiakom v škole.

Netreba zabudnúť ani na jeden zo 7 prírodných divov Ukrajiny, a tým je "Údolie narcisov" a "Boržavská úzkorozchodná železnica" a jedinečnýé čajové plantáže v Mukačeve.

Navštívte centrum Zakarpatskej vinárskej kultúry - Čizaj (Чизай). Dospelí aj deti sa môžu dozvedieť o procese výroby vína, navštíviť múzeum vinárstva a vinohradníctva "Čizaj"  a kde

dospelí môžu ochutnať jedinečnú kolekciu vín Zakarpatia a deti ochutnať hroznovú šťavu.

Niekoľko slov o gastronómiiAk so svojou rodinou chcete ochutnať domáci syr, potom rozhodne stojí za návštevu Selická syráreň (Селиську сироварню)

Vo výrobni sa môžete dozvedieť nielen to ako sa syr vyrába,a le ho môžete aj ochutnať.

Samostatnou kapitolou by tvorila problematika Zakarpatských jedlál. Regionálnymi jedlami sú "banoš" (банош), "tokan" (токан) alebo "šovdar"(шовдарь). S miestnou kuchyňou

sa môžete stretnúť takmer na každom kroku pri návšteve hociktorého mesta v regióne.

Uvádzame ešte niekoľko ďalších miest, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou bude chcieť navštíviť každý člen vašej domácnosti.

  • Pilipec (Пилипець) (dedina je známa ako zimné stredisko, ale aj v lete tu môžete tráviť voľný čas, navyše si môžete zajazdiť na horských bicykloch)
  • Poľana a Svaljava (Поляна та Свалява ) (nájdete tu niekoľko sanatórií s parkami, minerálnymi pramenmi a čistým horským vzduchom)
  • Solotvinské jazerá (Солотвинські озера ) (nazývajú aj Zakarpatské mŕtve more, kde počet návštevníkov v lete je extrémne vysoký)
  • Rezort Voevodino (Воєводино, курорт) (rezort bol vytvorený pre rodinnú rekreáciu, s najväčším počtom možností na trávenie aktívneho oddychu);
  • Rachiv (Рахів) (väčšina návštevníkov spája horskú turistiku s  jedinečnou miestnou kuchyňou a mnohými festivalmi, ktoré sa konajú od neskorého lete až do konca jesene, z ktorých najznámejší je "Huculský syr" a Medzinárodný Huculský Festival).

Ako vidíte, existuje mnoho nápadov ako tráviť v Zakarpatí spoločnú rodinnú dovolenku. Potrebné je len nájsť si voľný čas, odložiť na chvíľu pracovné starosti a naplánovať si svoju cestu.

 

Zdroj: TourInform Zakarpattya

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  53/91 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT