logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  32/119 >>

Strukivski chrám v obci Jasinia - pamiatka zapísaná zozname UNESCO

28.4.2020 17:24 | TourInform Zakarpattya

струківська церква

Chrám Nanebovzatia Panny Márie v dedine Jasinia (Ясіня ) v okrese Rachiv (Рахівськi район), známejší ako Strukivska cerkva (Струківська церква), je považovaný za jeden z najdokonalejších drevených chrámov v celom huculskom biotope v Karpatoch. V roku 2013 bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Obec Jasinia je jednou z najdlhších karpatských osád v údolí rieky Čierna Tisa (Чорна Тиса), na úpätí pohoria Čierne hory a Svidovec, kde namiesto „áno“ každý hovorí „nie“. Mnohí o tom počuli, mnohí tu boli, ale málokto videl skutočný poklad.

 

Ako môžete túto unikátnosť vidieť?

Ak chcete spoznať jeho krásu, je potrebné obísť chrám, aby sme si o ňom vytvorili  priestorovú predstavu, aby sme zhodnotili jeho jednotlivé časti.

Nad vchodom je vyrezaná ozdobná kompozícia pozostávajúca z troch krížov, dátum stavby - 1824 - a nápis, že v roku 1894 dal Vasyl Popadiuk peniaze, zatiaľ čo Hric Pavliučok, Petro Pavliučok a Jura Spliaščuk robili základy, markízy a ďalšie práce na obnove kostola.

Huculský chrám bol postavený bez jediného klinca a takmer celý je pokrytý šindľom. Jedným z najcennejších sakrálnych predmetov kostola je praporec z 19. storočia s obrazom uhorského kráľa Svätého Istvána. Vyrezávaný ikonostas sa zachoval od doby, keď bol kostol postavený (19. storočie), ale už dávno bol premaľovaný. Ak si nepotrpíte na umeleckom stvárnení, môžete si užiť nádherne naivné tváre svätých, ktorí akoby opakovali Krista: „Buďte ako deti.“

Blízko a tesne nad chrámom stojí 11 metrov vysoká zvonica (1813) vyrobená zo smrekových guľatín.

V roku 1971 pamiatku reštaurovali. V roku 1994 bola svätyňa daná miestnej  gréckokatolíckej cirkvi.

 

Prečo má chrám má dve mená?

Druhý názov chrámu - Strukivska pochádza od mena pastiera Ivana Struka. Je považovaný za zakladateľa chrámu, ktorý ho postavil v roku 1824 (podľa iných prameňov - v XVI. storočí) na počesť záchrany jeho stáda. Toto je ľudová architektúra Huculskej školy - bočné a stredné časti sú hladko vyrezávané z guľatiny so šindľovou strechou a s malými vežičkami nad ňou.

Legenda o pôvode mena. Príbeh hovorí, že pastier Ivan Struk na jeseň odviezol stádo oviec z Rumunska na vrch Svidovets, kde na neho ovce zaútočili vlci. Pastier rýchlo vyrobil z jasenových kolov okolo stáda ohradu utiekol zo Svidovca. Na jeho veľké prekvapenie na jar našiel všetky svoje ovce živé a zdravé: oni obhrýzali jasenové koly. Odtiaľ pochádza názov dediny Jesini.

 

Kedy bol chrám zapísaný do dedičstva UNESCO?

Táto udalosť sa konala v júni 2013, keď bol kostol Nanebovstúpenia Pána (Strukivska) zaradený k ukrajinským dreveným kostolom, ktoré sú zapísané v na zozname svetového dedičstva UNESCO.

 

Kde sa chrám nachádza?

Chrám sa nachádza v dedine Jasinia, okres Rachiv, Zakarpatská oblasť. Je umiestnený približne 3 km od centra obce Jasinia, ale nájdete ho aj podľa veľkého množstva turistov, ktorí k nemu neustále prichádzajú.

Pri pobyte v Rachivskej oblasti môžu byť pre Vás užitočné aj nasledujúce o zaujímavostiach daného regiónu, ktopré pre Vás pripravili pracovníci TourInform Zakarpattya:

 

Dragobrat – celoročný odpočinok v Zakarpatsku

Okres Rachiv – čo zaujímavé môžete v ňom vidieť

Geografické centrum Európy

Karpatská biosférická rezervácia

Najvyšší vodopád v Karpatoch – Trufanec (Труфанець)

Múzeum horskej ekológie v Rachive

Jazerá pohoria Čierne hory

Najvyššie položený čan v Ukrajine na Dragobrati

 

Zdroj: TourInform ZakarpattyaZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  32/119 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT