logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

   Bratislava / Братіслава

            Київ / Kyjev

 


<<  71/91 >>

Termálne kúpaliská Berehovo a Kosino - postrehy slovenského turistu

11.8.2016 14:35 | p. Valková

Prvý príspevok od Vás, návštevníkov rekreačných objektov na Ukrajine. Článok, ktorý sme dostali uvádzame v plnom znení, bez akýchkoľvek úprav. 

Ukrajina.Vyše 45 miliónový národ východne za schengenskou hranicou.Krajina plná kontrastov,krajina motajúca sa v politickom,ekonomickom a spoločenskom marazme.To sú fakty. Preto neprávom dominuje úsudok,že je to územie  s nie príliš košato rozvetveným cestovným ruchom.Ešte tak "shopoturizmus" na otočku-za lacnejším benzínom,cigaretami,či napodobeninami zvučných značiek.Teda aspoň takto to vníma väčšina našincov. Povedzme si  na rovinu,dovolenka na Zakarpatsku i v iných častiach Ukrajiny nebola a zrejme ani nikdy nebude masovou záležitosťou u zahraničných turistov. Ale v ostatnom čase sa zvyšuje počet tých, ktorí v spomínaných oblastiach vyhľadávajú nové destinácie na spoznávanie aj relax a neodradí ich ani nevyhnutná byrokratická mašinéria na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom. A nemyslím tým len českých turistov, ktorí na Ukrajinu cestujú hojnejšie, ako som si dovolila predpokladať, zrejme v kontexte niekdajších historických a kultúrno-spoločenských väzieb. Lebo Zakarpatská oblasť a západná Ukrajina vôbec má nesporne  v rámci cestovného ruchu čo ponúknuť. No,kvalitné cesty tam zrovna nie sú, s tým treba počítať a na nekomfortné vozovky sa pripraviť. Cestovatelia vraj síce najviac preferujú vymoženosťami civilizácie nepreťažené Karpaty, ale novými cieľmi sú aj miesta s výskytom minerálnych a termálnych prameňov. Na území Zakarpatska je v súčasnosti registrovaných cca 300 takých prameňov, ale na terapeutické a rekreačné účely  je využívaná len malá časť.

Zvučné meno majú kúpele v meste Berehovo, od pohraničného krajského mesta Užhorod vzdialeného asi 80 km. Staršie kúpalisko ešte z  čias socializmu,na ktorom kedysi  trénovali sovietski olympionici,pozostáva z 50 metrového bazéna s hĺbkou vody až 4m a z menšieho detského bazéna. Hnedá voda o teplote 32 stupňov je vysoko mineralizovaná, podobné zloženie vody sa vraj nachádza už len na Kamčatke,Islande a na Novom Zélande. Je využiteľná na prevenciu a liečbu širšieho spektra diagnóz.V Berehove je v prevádzke aj nový termálny komplex Žajvoronok/škovránok/, moderný, ale s nižšou  koncentráciou minerálov v  liečivej vode. V objekte okrem 3 bazénov/z toho 1 detský/ možno využívať krytý termálny bazén, súčasťou ktorého je aj   jakuzzi s teplotou vody až 41 stupňov. Doplnkovou službou sú masáže i pedikúrna procedúra  s aplikáciou rybičiek Garra rufa. V blízkosti je dostatočná ponuka ubytovacích kapacít, na výber podľa požadovanej  kvality i cenovej dostupnosti. 

Ďalšou možnosťou atraktívneho celoročného kúpania  je thermalpark v Kosine, len o 20km ďalej od Berehova, blízko maďarskejhranice. Areál  sa rozprestiera na rozlohe 8ha v háji s 200 ročnými dubmi. Hosťom  sa ponúka relax v 7 bazénoch, v 4 je teplá voda. Veľký termálny bazén má priamy vstup do tzv.kráľovskej haly, kde sú umiestnené sprchy, sauny, masážne kabíny, poskytujú sa rôzne merania telesných funkciíí, tiež lekárske konzultácie. V inom termálnom bazéne je aj oddelenie s imitáciou dravej rieky  a údajne najvyšší  umelý masážny vodopád na svete, tečúci  z obrovského kohútika. Raritou sú 4 vírivkové bazéniky, plnené vodou s vôňou červeného vína, piva, kávy a slivovice. Samozrejmosťou je 25m plavecký bazén s 5 dráhami a detský bazén so šmykľavkami a vodou hlbokou 40 cm. V chladnejšom sladkovodnom  bazéne je akva bar  s pestrou ponukou nápojov. Obľube sa pre výrazné  ozdravné účinky  teší aj Kneippov kúpeľ-šliapací plytký bazén s oddelenými nádržami naplnenými striedavo horúcou a studenou vodou. V celom objekte sú k dispozícii lehátka a slnečníky, občerstviť sa možno v samoobslužnej reštaurácii s ponukou lokálnych špecialít, pizze i inonárodných jedál. Pre športovcov sú vytvorené ihriská a pre deti viaceré zábavné atrakcie, priebežne sa organizujú tematické podujatia a  súťaže. Treba podotknúť, že 3 hodinové vstupné je pomerne vysoké, činí čiastku až  300 hrivien ,čo je zhruba 11 eur /podľa aktuálneho kurzu/ a  celodenná vstupenka  stojí 700 hrivien, výhodnejšie je preto zabezpečiť si pobyt v hoteli postavenom v uhorskom štýle priamo v areáli, kde v sume 33 eur na osobu je  zahrnuté ubytovanie, raňajky, celodenný vstup na kúpalisko, prípadne iné benefity vyplývajúce z akciových ponúk.                                                                  

Mala som možnosť presvedčiť sa , že turistický potenciál Ukrajiny je značný. Stačí zahodiť predsudky, vyhľadať si náležité informácie, vybrať si niektoré z množstva zaujímavých miest-prírodných,historických alebo kultúrnych, zabezpečiť si príslušné formality  a vycestovavať za nevšednými zážitkami. Ja sa k našim východným susedom ešte určite vrátim.

 

web - Hlavná stránka Termálneho kúpaliska Kosino

Cenník

Poznámka: V termíne 13.3.2017 - 23.3.2017 bude termálne kúpalisko zatvorené zo sanitárnych dôvodov !  

 

web - Hlavná stránka Termálneho kúpaliska v Berehove 

Cenník začína od textu (ТАРИФИ НА ВІДВІДУВАННЯ БАСЕЙНІВ)


Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  71/91 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT