logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

   Bratislava / Братіслава

            Київ / Kyjev

 

 

bank-ua.com

 

 

bank-ua.com

 

 

<<  7/42 >>

TOP 10 mesta Chust a jeho okolia

19.4.2018 10:27 | Tour inform Zakarpattya

Hust

"Tourinform Zakarpatie" informuje, že v blízkosti mesta Chust sa nachádza nielen unikátne údolie narcisov, ale sú tu aj ďalšie nie menej zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu v prípade, že plánujete navštíviť Karpaty a rozhodnete sa nejaký čas zostať v Chuste.

Pýtate sa, prečo by ste mali ísť do Chusta? Čo môžete v Chuste a v jeho okolí vidieť? Aké zaujímavé kultúrne, histórické a architektonické pamiatky sa v jeho okolí nachádzajú? Čo si môžete kúpiť a čo ochutnať z miestnych poľnohospodárskych produktov? Aký suvenír si z Chustu prinesiete?

Ponúkame vám do pozornosti 10 zaujímavých tipov z mesta Chust a jeho okolia:

1. Navštívte zrúcaninu hradu Chust

Hrad Chust - jeden z najstarších hradov v Zakarpatí, obliehali a zničili ho mongolo - tatároske oddiely (ale hrad nedobili). Nazývajú ho aj jedným z Draculových hradov.

hrudný hrad

Archívne pramene tvrdia, že Chustský hrad bol postavený na ochranu východnej časti Uhorského štátu. Budovať sa začal v roku 1090 a bol dokončený za kráľa Bélu III v roku 1191.

V súčasnosti sa zrúcaniny hradu rekonštruujú, preto odporúčame pred jeho návštevou sa dopredu objednať.

2. Chustské regionálne múzeum

Expozícia múzea má vo výstavných priestoroch približne 2000 exponátov. Mnohé z nich sú originály.

V sálach múzea nájdete domáce predmety, náradie, ľudové odevy, ktoré charakterizujú charakteristický rozvoj regiónu.Múzeum bolo založené v roku 1963.

V múzeu sa zachovali exponáty ukazujúce históriu Chustského hradu, medzi najzaujímavejšie patria: socha bohyne Šakti (Шакті), a dve opice, ktoré patrili mongolo - tatárom, ktorí v regióne pobývali v roku 1241, no Chustský hrad ani po dlhodobom obliehaní nedobili. 

3. Jedinečná termálna voda v obci Veljatino "Teplá voda" (Велятино «Теплі води»)

Je zaujímavé, že tento komplex ponúka voľný čas a wellness za prijateľné ceny. Indikácie na liečbu - ochorenia dýchacích ciest, gynekologické ochorenia, ako aj poruchy nervového, kardiovaskulárneho a kostného svalstva.

Velyatino

V komplexe sú k dispozícii terapeutické kúpele s termálnou vodou: minerálny chlorid sodný, bór-brómová voda s vysokým obsahom jódu s teplotou 36-38 ° C

Poloha : obec Veljatino je vzdialená 12 km od mesta Chust.

4. Obec Viškovo (Вишково)

Unikátna obec sa nachádza v údolí rieky Tisy, blízko hraníc s Rumunskom. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1281. Už v roku 1329 malo Viškovo postavenie "slobodného kráľovského mesta" Maramorovského regiónu. V obci môžete vidieť jedinečný reformačný chrám s obrannou stenou a strielňami.

Chrám Viškov

Chrám pochádza z 13. storočia. Prvé písomné zmienky o oltárnej časti pochádzajú z roku 1270. Fresky sú z polovice 14. až 15. storočia. V roku 1880 bol v ňom  inštalovaný unikátny organ. V 16. storočí bol chrám obostretý obranným múrom, ktorým ohraničuje prekrásny park s chrámom uprostred.

V obci sa nachádza prameň známej minerálnej vody Šajanská (Шаянська) a taktiež sa tu nachádza liečebno ozdravná zóna Šajan (Шаян).

Adresa : okres Chust, obec Viškovo. Vzdialenosť od mesta Chust: 22 km

5. Jelenia farma

Jedinečná farma jeleňov, ktorá je jedinou známou farmou na celej Ukrajine, sa nachádza medzi dedinami Iza (Іза) a Lipča (Липча). Chovajú sa tu jelene z rohov ktorých sa získava dôležitá surovina pre zdravotníctvo - pantokrin, ale odchované jedince sa vypúšťajú aj do voľnej prírody.

Na začiatku mala farma rozlohu 50 hektárov a chovala takmer 400 jedincov. V súčasnosti sa vo farme nachádza viac ako 100 jedincov.

jeleň hruď

Oblasť vyzerá ako rajská záhrada: les, pasienky, jazerá - všetko potrebné pre život zvierat. Farma je u turistov veľmi obľúbená. Skoro každý, kto navštívi Zakarpatie si nájde čas a farmu navštívi. Tu môžu milovníci zvierat jeleňov nielen pozorovať, ale ich môžu aj kŕmiť. Európski vedci tvrdia, že na Ukrajine a v Maďarsku je v súčasnosti najviac čistokrvných jeleňov chovaných zo všetkých karpatských krajín.

Ako sa tam dostať: od Chusta cestou P-21, navpravo od ktorej najprv rastú orechy, potom breza. Akonáhle sa skončí brezový háj, okamžite otočte doprava. Ak ste prišli do Lipča (Липчу) - potom sa musíte vrátiť, tak tvrdia miestni obyvatelia.Odporúčame vám zobrať si so sebou chlieb aby ste mali čím jeleňov, ale so súhlasom správcu,  kŕmiť. Vzdialenosť od mesta Chust - 15 km.

6. Obec Šandrovo (Шандрово): soľanka a jedinečné drevené chrámy

V tejto obci, ktorá sa nazýva Šandrovo alebo Alexandrovka (Олександрівка) si môžete nabrať želatínovú soľanku a pozrieť si drevenú cerkev (kostol) Najsvätejšej Matky Paraskevy.

Soľanka v Šandrove je veľmi stará. Už od 15. storočia bolo Šandrovo známe svojimi soľnými prameňmi. Ani v súčasnosti žiadna domácnosť v okolí nekupuje soľ. Ľudia chodia a napĺňajú si svoje sudy slanovu vodou, z ktorej odparením získavajú soľ. V zime zasa soľanku využívajú skoro všetky cestné služby v regióne, ktoré na odstraňovanie snehu používajú výlučne miestnu soľanku.

Geológovia zistili, že takmer celá Aleksandrovka (ukrajinské meno obce) je na obrovskej soľnej doske, ktorej analógia sa nenachádza široko - ďaleko za hranicami Ukrajiny. V minulosti bola voda v studni ako hustá marmeláda, takže sa nazývala želatinou, ale v súčasnosti je už koncentrácia soli o niečo menšia.

Čo je zaujímavé : drevený Šandrovský kostol je jedným zo štyroch drevených kostolov nachádzajúcich sa v okolí Chustu. Len pár kilometrov od neho sa nachádza Sokirrnitský kostol sv. Mikuláša z XVII storočia (Сокирницька церква ), Danilovský kostol sv. Mikuláša z  roku1779 (Данилівська церква  a Krainikovský kostol sv. archaniela Michala z roku 1668 (Крайниківська церква).

Ako sa tam dostať : autom z Chusta pôjdete smerom na obec Steblivka (Стеблівка), do obce ale nevojdete, odbočíte smerom na obce Krajnikovo (Крайниково), Danilovo (Данилово)  a nakoniec Šandorovo (Aleksandrovka). Vzdialenosť: 20 km.

7. Obec Iza (Іза), unikátne pletené výrobky z prútia

Cestou z Chusta smerom do Koločavy budete prechádzať cez obec Iza, kde žijú majitelia starej remeselníckych remeselníkov - robia rozmanité výrobky z prútia.

iza

Na centrálnej ulici budete môcť navštíviť niekoľko dvorov, v ktorých vám podajú vyčerpávajúce informácie o vínnej réve a samozrejme si môžete kúpiť výrobky z prútia pre seba, alebo ako darček pre svojich blízkych.

Ako sa tam dostať : z mesta Chust smerom na obec Koločava. Vzdialenosť: 6 km.

8. továreň výrobkov z flisu

Ďalší unikátny objekt, ktorý odporúčame navštíviť v meste Chust, je továreň na pokrývky hlavy - klobúky.

predstavovať továreň

V podnikovej predajni nachádzajúcej sa v areáli závodu si môete nielen prezrieť, ale aj zakúpiť pre seba alebo svojich blízkych klasický, alebo extravagantný kalap (ako sa na Zakarpatí hovorí klobúku).

Ako sa tam dostať: adresa továrne "Chust-Fiľc" ulica. Ivana Franka, 175 (ТОВ “Хуст-Фільц” вул. Івана Франка, 175). Továreň sa nachádza pri výjazde z mesta Chust smerom na mesto Ťačev (Тячів).

9. Degustačná miestnosť prírodných produktov v Nižnom Seličši (Нижньому Селищі)

Ochutnávka syra v "Selickej výrobni syra" . Jedná sa o jednu z najznámejších výrobní syra nielen v Karpatoch ale aj na Ukrajine vyrábajúcej skutočný syr švajčiarskej kvality, ktorý si získal uznanie a popularitu na Ukrajine. Výrobky výrobne syra si návštevníci ako suvenír zo Zakarpatska prinášajú domov nielej pre seba ale aj pre svojich priateľov, ktorý na požiadanie môže byť naviac zabalený v darčekových košoch z kukuričných listov.

Sýrska výroba syra

Selické syry podáva na svojich recepciách aj veľvyslanectvo Švajčiarska: nepotrebujú ich dovážať z takej diaľky ako svoje Švajčiarske ale zároveň sa svojou chuťou a kvalitou vyrovnajú tým, ktoré sú vyrobené za hranicami Ukrajiny. 
V závode sa vyrába niekoľko tipov syra, napríklad švajčiarska gouda, francúzsky camembert. Zaujímavé ale je to, že majiteľ závodu pán Petro na popularizáciu regiónu dáva svojim syrom miestne názvy: Selický (Селиський), Chust (Хуст), Narcis (Нарцис)
Ako sa tam dostať: Selická syráreň sa nachádza v obci Nižné Selišče (Нижнє Селище)Vzdialenosť: 15 km od mesta Chust.

Degustácia mäsových výrobkov na ekologickej farme "Zelený háj (Зелений гай)". Na farme "Zelený háj" chovajú tri plemená karpatských kráv na mlieko pre potreby obyvateľov farmy a pre chované ošípané. Na farme chovajú taktiež asi 40 ošípaných zmiešanéch plemien - veľké biele ošípané krížené z ošípanými odrody Landras. Pri kŕmení ošípaných nepoužívajú žiadne antibiotiká ani žiadne bioaditíva. Namiesto toho malé ošípané kŕmia kravským mliekom. Na farme "Zelený háj" vyrábajú syr aj z kozieho mlieka z 20 chovaných kôz, prevažne z alpského plemena a chovajú taktiež aj dvoch capov.
Poznámka: Ak chcete ochutnať a zakúpiť domáce jedlo: kozí syr, klobásy, slaninu, údené, poprípade si kúpiť pravé domáce kozie mlieko na farme, je potrebné pred jej návštevou si túto dohodnúť dopredu. Výrobky Selickej výrobne syra si ale môžete kúpiť v obci Nižné Selišče (у Нижньому Селищі). Podrobnejšie informácie o farme nájdete na ich webovej stránke (v Ukrajinskom jazyku): Зелений Гай

Ako sa tam dostať: Eco-farma "Zelený háj" sa nachádza v obci Nižné Selišče (Нижнє Селище)Vzdialenosť: 15 km od mesta Chust.

10. Aktívny odpočinok: rafting na rieke Tisa

Klub fanúšikov extrémnych športov "Naši (Наші)" pripravil raftingové splavy rieky Tisa pre tých, ktorí sa rozhodli v Karpatoch odpočívať aktívne.

Táto atrakcia  je pre turistov navštevujúcich Karpaty veľmi zaujímavá. Mnohí hovoria: aktívny odpočinok v Zakarpatí a na Tise je to najkrajšie čo sme zažili, hovorí pán Ivan Divinec (Іван Дівинець) organizátor splavov.

Tisové zliatiny

Po splave môžete v aktívnom odpočinku ďalej pokračovať, môžete si objednať paintballové alebo streetbalové vybavenie, poprípade navštíviť termálne vody Veľatino (Велятино).

Ďalšie informácie po telefóne: +38 507808088 alebo +38 934505020

Východiskový bod: okraj mesta Chust, breh rieky Tisy.

Tipy z Turinform Transcarpathia:

  • Je lepšie plánovať svoj pobyt v meste Chust alebo v jeho okolí na niekoľko dní
  • Pred návštevou fariem je vhodné sa na nich dopredu objednať
  • Využite služby miestnych sprievodcov

Alexander Koval, TourInform ZakarpattyeZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  7/42 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT