logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  28/1019 >>

Boj o Ukrajinu. Deň sto devätnásty

22.6.2022 21:52 | ukrinform

Boj o Ukrajinu.  Deň sto devätnásty

Na Ukrajine je už obsadených 1026 osád

Návrh rozhodnutia stanovuje, že o udelení štatútu kandidátskej krajiny v EÚ musí Ukrajine rozhodnúť Európska rada. Ukrajinská armáda odrazila útok v smere na Uglehirskaja TPP v oblasti Novobachmutivka a zastavila ofenzívu v smere na Molodizhne a Katerynivku. Vyhráme!

 

Zozbierali sme pre vás informácie o stodevätnástom dni vojny podľa nadpisov. Niektoré skutočnosti komentoval UKRINFORM.

 

CENA TOR 5

 

  1. Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny: „Vždy som pri všetkých rokovaniach zdôrazňoval, že siedmy balík sankcií EÚ je potrebný čo najskôr. Rusko musí cítiť rastúci tlak na vojnu a za svoju agresívnu protieurópsku politiku.

 

  1. Andrzej Duda, prezident Poľska: „Je hanba počuť, že Rusko by nemalo byť ponižované, malo by mu byť dovolené zachovať si tvár. Rusko zaútočilo a zabíja, nikto na Rusko nezaútočil... Musíme utiahnuť skrutky a pomôcť Ukrajine požiadať Putina, aby prehovoril.

 

  1. Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO: "Cena za víťazstvo Ruska na Ukrajine pre NATO bude vyššia ako poskytovanie podpory Kyjevu na dlhú dobu."

 

  1. Vsevolod Chentsov, veľvyslanec Ukrajiny pri EÚ: „Táto vojna nás prakticky spojila s EÚ na všetkých možných úrovniach: od vlády k vláde, ale väčšinou od ľudí k ľuďom... Sme rovnakí, zdieľame rovnaké chápanie tento svet."

 

  1. Iryna Venediktová, generálna prokurátorka: „Je pre nás veľmi dôležité, aby sa partner, akým sú Spojené štáty americké, pridal k spoločnému vyšetrovaciemu tímu. Vieme, že 18 krajín začalo vlastné konanie, 6 krajín je v spoločnom vyšetrovacom tíme. Preto, samozrejme, keď prídu vyšetrovatelia z iných krajín, musia pracovať bok po boku s ukrajinskými príslušníkmi orgánov činných v trestnom konaní.

 

BOJOVÁ AKCIA

           

 

Generálny štáb: operatívne informácie o 18:00 22. júna

- Nepriateľ sa snaží zlepšiť postavenie svojich jednotiek v oblasti Slavjanska.

- Okupačné vojská sa snažia postúpiť smerom na Bakhmut a nadviazať kontrolu nad mestom Severodoneck, o toto mesto pokračujú boje.

- V oblasti Novobahmutovka naši vojaci odrazili útok a prinútili nepriateľa stiahnuť sa.

 

Ozbrojené sily zničili:

            - batéria ruských húfnic v Chersonskej oblasti;

- obrnené bojové vozidlo a nepriateľský tank, nútiace okupantov utiecť z pozícií v Záporoží.

 

Ukrajinská armáda v smere Myronivka - Semigorye odrazila útok v smere Uglehirskaya TPP a zastavila ofenzívu v smere Molodizhne - Katerynivka. 11 jednotiek nepriateľskej techniky, vrátane tankov, bojových vozidiel pechoty, bojových vozidiel „Lynx“.

 

Ozbrojené sily Ukrajiny pokračujú v protiofenzíve v Chersonskej oblasti – OK „Juh“.

 

V Chersonskom regióne vyhodili do vzduchu auto takzvaného „vedúceho správy územného spoločenstva Čornobajev“ Jurija Turuljova - Serhija Khlana, zástupcu regionálnej rady, poradcu šéfa Chersonskej regionálnej štátnej správy.

 

Na Ukrajine už bolo obsadených 1026 osád – Kyrylo Tymošenková, zástupca šéfa Bezpečnostnej rady.

 

 

PRAVDA O VOJNE

 

Okupanti na Ukrajine zabili 324 detí a viac ako 592 zranili.

 

Následky ostreľovania a raketových útokov:

- Donecká oblasť: okupanti strieľali na pláž na jazere, 1 osoba bola zabitá, medzi zranenými - 6 detí.

- Charkovský región: okupanti vypálili raketu na Chugueva, zničili kotolňu, zabili robotníkov.

- Nikolaev: ostreľovanie riadenými strelami, 3 obete.

 

Asi 9000 epizód ruských zločinov na území Ukrajiny zdokumentovali účastníci iniciatívy „Tribunál pre Putina“ – Alexander Romancov, Centrum pre občianske slobody.

 

Na dočasne okupovaných územiach Záporoží okupačné úrady hrozia obyvateľom trestom smrti. Relevantné vyhlásenia šíria ruské propagandistické médiá – Ivan Fedorov, starosta Melitopolu.

 

Straty zo zničenia nákupného centra Barabashovo v Charkove dosahujú takmer 2 miliardy UAH.

 

 

Situácia v regiónoch k 8:00 22. júna:

- Charkov: 15 ľudí zahynulo pri ostreľovaní, 16 bolo zranených, v regióne: 3 ľudia zomreli, 6 bolo zranených.

- Luhanská oblasť: bolo zničených 28 domov. V Lysyčansku sú 3 zranení civilisti.

 - Región Sumy: 6 zranených pri delostreleckom ostreľovaní a útokoch bezpilotných lietadiel kamikadze.

 

- Donecká oblasť: poškodených 39 objektov, 1 osoba zomrela, 15 bolo zranených.

- Mykolajivská oblasť: ostreľovanie zapálilo suchú trávu a polia s úrodou.

 

UKRAJINA

 

 

Prezident Zelenskyj podpísal zákon o ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu (Istanbulský dohovor).

 

Prezident Zelenskyj poďakoval írskemu premiérovi Michaelovi Martinovi za podporu pri udelení štatútu kandidátskej krajiny EÚ a pozval ho na návštevu Ukrajiny.

 

Prezident Zelenskyj dostal od švédskej premiérky Magdaleny Andersonovej potvrdenie, že jej krajina podporí európsku perspektívu Ukrajiny na summite 23.-24. júna, a pozvala ho na návštevu Ukrajiny.

 

Na Ukrajinu pricestovali členovia dozornej rady pre európsku stratégiu Jalty. Navštívili mesto Bucha v Kyjevskej oblasti.

 

Súd predĺžil väzbu poslanca ľudu Viktora Medvedčuka, podozrivého z vlastizrady a napomáhania terorizmu, do 9. augusta bez kaucie.

UKRINFORM : Okrem toho súd zabavil Medvedčukov majetok: 279 obrazov a železničný jedálenský vozeň s nábytkom, interiérovými predmetmi a riadom atď. Všetko sa získa tvrdou prácou...

 

Ukrajinský Černihiv a poľský Rzeszow sa stali partnerskými mestami – mestskou radou Černihiv.

 

Štátna súdna správa Ukrajiny (SSAU) v testovacom režime obnovila verejný prístup k Jednotnému štátnemu registru rozsudkov a práci služby „Stav vecí“.

 

EKONOMIKA

 

 

Štátna daňová služba vykonala od 16. apríla viac ako 190 skutočných kontrol maloobchodných predajní pohonných látok; boli odhalené porušenia vo výške 55,4 milióna UAH.

UKRINFORM : V Kyjeve sa vodiči sťažovali na kvalitu paliva a zvýšené ceny na čerpacích staniciach. A neklamali, tých porušení je priveľa. Toto je vojna. A bez lupičov niet vojny...

 

V Zakarpatsku dostane kompenzáciu za zamestnávanie migrantov 84 firiem – OVA.

 

Na Ukrajine prestal fungovať celý sektor spracovania ropy – Jurij Vitrenko, predseda predstavenstva Naftogazu Ukrajina.

UKRINFORM : Dôvodom na zastavenie ropných rafinérií je masívne ostreľovanie ruských podnikov podnikmi. Utešujúce je len to, že naši ľudia začali odvážnemu agresorovi odpovedať: v dôsledku útoku dronu bola podpálená rafinéria v Rostovskej oblasti.

 

Nepriame straty v poľnohospodárstve Ukrajiny sa odhadujú na 23,3 miliardy dolárov - Ministerstvo agrárnej politiky.

 

Od začiatku vojny dostala Ukrajina finančnú pomoc vo výške 30 miliárd dolárov - Národná banka.

 

SVET: POMOC, SANKCIE

 

Európsky parlament rozhodne o udelení štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavskej republike - návrh rozhodnutia lídrov EÚ, ktorí sa stretnú na summite v Bruseli 23. až 24. júna.

 

           

Turecko vyhlásilo, že s Ruskom pokročilo vo vývoze ukrajinského obilia – Milliyet.

UKRINFORM : Turecká strana poznamenala, že výsledkom rokovaní bol odchod prvej tureckej lode - "Azov Concord" - z prístavu Mariupol okupovaného Ruskom. Ahoj a kto su tie peniaze?

 

Spojené štáty odsúdili masovú propagandistickú kampaň Kremľa a tvrdia, že za narastajúci hladomor v Afrike, na Blízkom východe a inde môžu Spojené štáty, Západ a Ukrajina. Ruské klamstvá nebudú môcť presunúť svoju priamu vinu na iných – americké ministerstvo zahraničia.

 

Európska komisia navrhla, aby Ukrajinci v EÚ mohli naďalej používať svoje vodičské preukazy DW na Ukrajine.

UKRINFORM : Tento návrh má v súčasnosti posúdiť Európsky parlament a Rada EÚ. Inovácia pomôže ukrajinským vodičom cestovať v solidárnych dopravných koridoroch a voľne sa pohybovať v krajinách EÚ.

 

Spolková republika Nemecko a Holandsko poskytnú Ukrajine 12 jednotiek samohybného delostrelectva Panzerhaubitze 2000 - Veľvyslanectvo Nemecka na Ukrajine.

UKRINFORM : Prvé nemecké protilietadlové delá Panzerhaubitze 2000 už ničia nepriateľa na frontoch.

 

Spojené kráľovstvo odmietlo udeliť víza ruskej delegácii na účasť na júlovom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia OBSE v Birminghame 2. až 6. júla.

 

Ministerstvo spravodlivosti USA vymenuje prokurátora, ktorý bude s Ukrajinou konzultovať boj proti kleptokracii, korupcii a praniu špinavých peňazí v boji proti obchádzaniu sankcií Ruskom – ministerstvo spravodlivosti USA.

 

Na ruských a bieloruských športovcov a organizácie uvalili 133 medzinárodných sankcií - Alexej Dniprov, zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie.

 

Írsko zmrazilo ruské aktíva o viac ako 1,7 miliardy eur - The Irish Times.

 

 

NEPRIATEĽ

 

Štátna duma Ruskej federácie prijala v prvom čítaní návrh zákona, ktorý umožňuje uznať za štátne tajomstvo údaje o veľkosti zlatých rezerv a štátnych devízových rezerv Ruskej federácie.

UKRINFORM : K Rusku sa dostali fámy, že EÚ rokuje o možnosti začlenenia zlata do siedmeho balíka sankcií proti Rusku v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu, preto sa rozhodli pre zaistenie. Ale pomôže to?

 

Ministerstvo obrany Bieloruska začalo desaťdňové mobilizačné cvičenie s vojenskými komisariátmi Gomelskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou.

 

V Rusku pri vykladaní munície v jednom zo skladov došlo k „nedobrovoľnej detonácii“ munície, zahynuli 4 ľudia a 4 ďalší boli zranení.

 

V Jakutsku zmizlo druhé ruské lietadlo za dva dni - An-30 - tentoraz - Interfax.

UKRINFORM : Lietadlo An-2, ktoré odštartovalo 21. júna s dvoma členmi posádky a jedným pasažierom, sa zatiaľ nenašlo .

 

V Rostovskej oblasti Ruska v dôsledku nárazu dvoch bezpilotných lietadiel zachvátil požiar v Novošachtinskej ropnej rafinérii.

 

 

Alla Roenko, KyjevZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  28/1019 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT