logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  5369/5481 >>

Boj o Ukrajinu. Deň stodvadsiaty šiesty

29.6.2022 19:51 | ukrinform

Boj o Ukrajinu. Deň stodvadsiaty šiesty

Strelci 81. brigády ozbrojených síl zničili batériu 2C3 „Acacia“ ruských okupantov

NATO schválilo novú Strategickú koncepciu, ktorá označila Rusko za hlavnú hrozbu pre euroatlantickú a európsku bezpečnosť. Ukrajina podpísala s EÚ „bezvízový styk pre dopravu“, ktorý dnes nadobúda účinnosť. Zo zajatia sme vrátili 95 obrancov Azovstalu. Vyhráme!

 

Pod nadpismi sme pre vás zhromaždili informácie o stodvadsiatom šiestom dni vojny. Niektoré skutočnosti komentoval UKRINFORM.

 

TOP 5 CITÁT

 

 1. Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny: „Politika otvorených dverí NATO by sa nemala podobať starým turniketom kyjevského metra: sú otvorené, a keď sa priblížite, turnikety sa zatvoria, kým nezaplatíte. Ukrajina ešte neplatila dosť? Je náš príspevok k obrane Európy aj celej civilizácie stále nedostatočný? Čo je teda ešte potrebné?"

 

 1. Dmytro Kuleba, minister zahraničných vecí Ukrajiny: „Hovorí, že v OBSE neexistujú žiadne vhodné mechanizmy. Nuž, potom vytvorte takýto postup a vylúčte ich... OBSE musí urobiť ťažkú ​​voľbu. Nechajte všetko tak, ako je, a dovoľte Rusku zničiť organizáciu, alebo konať a nájsť spôsob, ako pozastaviť právomoci Ruska. Tu nepomôže formalizmus. V čase, keď je v stávke budúcnosť bezpečnostného poriadku v Európe, sú potrebné rozhodné kroky. Ak potrebujete vytvoriť precedens, vytvorte ho.”

 

 1. Liz Trass, britská ministerka zahraničných vecí: „Musíme zabezpečiť porážku Ruska na Ukrajine. Je to nevyhnutné pre európsku bezpečnosť, slobodu a demokraciu. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť trvalý mier v Európe... Najprv musíme poraziť Rusko a potom vyjednávať.

 

 1. Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO: “Lídri sa dnes dohodli na posilnení našej podpory tým, že sa dohodnú na širokom balíku pomoci pre Ukrajinu... Z dlhodobého hľadiska pomôžeme Ukrajine prejsť z postsovietskeho na moderné vybavenie NATO, zvýšiť interoperabilitu a posilniť bezpečnostné a obranné inštitúcie. »

 

 1. Egils Levits, prezident Lotyšska : „Už teraz poskytujeme 0,7 percenta HDP (hrubého národného produktu – pozn. red.) na pomoc Ukrajine spolu s Estónskom, Poľskom a Litvou. Ide o najvyššiu úroveň pomoci v pomere k HNP. Poviem stručne - Ukrajina musí vyhrať túto vojnu."

 

 

BOJOVAŤ

 

 

 

Generálny štáb: operatívne informácie o 18:00 29. júna

 • V slovanskom smere sa nepriateľ preskupuje a drží predtým obsadené hranice. 
 • Na Doneckom smere sa nepriateľ s podporou delostrelectva snaží zablokovať mesto Lysyčansk a prevziať kontrolu nad úsekom diaľnice Lysyčansk-Bachmut. Nepriateľ použil sabotážne a prieskumné skupiny v oblasti osady Verkhnokamyanka a ukrajinskí vojaci ich našli a zneškodnili. Odišli zvyšky DRG okupantov.
 • V smere na Bakhmut sa nepriateľ pokúsil zlepšiť taktickú situáciu v oblasti osady Spirne, neúspešne a stiahol sa. Naši vojaci zneškodnili nepriateľské DRG pri Berestove.

 

Ozbrojené sily zničili batériu ruských okupantov 2C3 „Acacia“.

 

PRAVDA O VOJNE

 

Okupanti na Ukrajine zabili 341 detí a viac ako 627 zranili.

 

Ukrajina vrátila 144 väzňov: 95 z nich boli obrancovia Azovstalu.

UKRINFORM : Od začiatku vojny ide o najväčšiu výmenu zajatcov vrátane 43 vojakov pluku Azov.

 

Ruskí útočníci zničili Severodoneck CHP - Energoatom.

 

UKRINFORM : Bola to najväčšia tepelná elektráreň na východe Ukrajiny. Zatiaľ nevieme, ako zareaguje nepriateľ na svojom území. Ale on odpovie - to je isté.  

 

 

Raketové údery:

 • V Dnepri ráno záchranári našli telá dvoch obetí pri ruinách čerpacej stanice, ktorú včera zasiahla ruská raketa. Zranenia utrpelo 7 osôb vrátane 6-ročného dieťaťa.
 • Pri rannom útoku Nikolaeva boli stratení 4 ľudia, 5 bolo zranených, zranený bol aj záchranár. Na mesto bolo vypálených 10 rakiet za 30 minút.
 • 2 údery na Odeskú oblasť, zisťujú sa následky.

 

Situácia v regiónoch k 8:00 29. júna:

 • v regióne Sumy počas dňa nepriateľ aktívne ostreľoval pohraničné oblasti, 2 ľudia boli stratení a 3 zranení.
 • V Charkove ruské jednotky počas dňa zaútočili na MLRS a vypálili rakety na civilnú infraštruktúru. V regióne zomreli 2 ľudia a 9 bolo zranených.
 • V Luhanskej oblasti pri ostreľovaní zahynul 1 človek a 6 bolo zranených.
 • V Doneckej oblasti sa stratil 1 človek, 8 je zranených.

 

UKRAJINA

 

Indonézsky prezident Joko Vidodo navštívil Kyjev, navštívil Irpin a prijal ho prezident Ukrajiny. Ukrajina a Indonézia zavádzajú bezvízový režim. Indonézia sa bude podieľať aj na povojnovej rekonštrukcii nemocníc v Kyjevskej oblasti, pomôže Ukrajine s liekmi.

 

Prezident Zelenskyj uviedol, že jeho účasť na summite G20 bude závisieť od bezpečnostnej situácie na Ukrajine a od zloženia účastníkov.

UKRINFORM : Na summite G20, ktorý sa má konať na jeseň v Indonézii, sa takmer nikomu, vrátane organizátorov, nechcelo sedieť za jedným stolom a dýchať rovnaký vzduch s Putinom. Samozrejme, na potrestanie tohto svinstva to nestačí, ale aj tak...

 

Zakladateľ Virgin Galactic, miliardár Richard Branson, navštívil Gostomel, navštívil letisko v Gostomeli a zaujímal sa o jeho obnovu.

 

Starostovia Kyjeva a Madridu podpísali memorandum o partnerstve miest. Madrid sa stal prvým španielskym partnerským mestom ukrajinského mesta

 

Celkovo bolo vydaných 10 088 povolení na novinársku činnosť na bojové akcie na Ukrajine, 4 017 pre ukrajinských občanov a 6 071 pre cudzincov.

 

EKONOMIKA

 

Ukrajina podpísala dohodu o liberalizácii cestnej dopravy s EÚ – ministerstvom infraštruktúry

UKRINFORM : Toto sa nazýva „bezvízový styk s dopravou“ Doba trvania zmluvy je 1 rok s možnosťou predĺženia, platnosť nadobúda dnešným dňom. Dohoda odstraňuje potrebu ukrajinských dopravcov získavať povolenia na obojstrannú a tranzitnú dopravu do krajín EÚ. Ukrajina a EÚ tiež oslobodzujú držiteľov vodičských preukazov vydaných jednou zo strán od požiadavky mať medzinárodný vodičský preukaz.

 

Ukrajina začala 28. júna vyvážať elektrinu do Európy – Andriy Gerus,

Predseda výboru Najvyššej rady pre energetiku a bývanie a komunálne služby

 

Za uplynulých 24 hodín, 28. júna, zakarpatskí colníci zaevidovali a prepustili na preferenčné colné odbavenie 1221 áut dovezených na Ukrajinu.

 

Od začiatku štátneho programu "Dostupné pôžičky 5-7-9%" poskytli oprávnené banky podnikateľom úvery za 127,2 miliardy hrivien.

 

Ministerstvo infraštruktúry podporilo návrh železníc na indexovanie taríf a ich zvýšenie o 70 % pre všetky skupiny tovarov.

UKRINFORM: Aj keď sa tarify za nákladnú dopravu zvýšia, ukrajinské tarify budú nižšie ako v EÚ, pomôže to však stabilizovať finančnú situáciu Ukrzaliznycja. Od začiatku vojny sa nákladná doprava, ktorá je pre JSC Ukrzaliznytsia kľúčovým zdrojom príjmov, znížila o 65,3 %.

 

SVET: POMOC, SANKCIE

 

Prezident Zelenskyj vystúpil na summite NATO a vyzval spojencov, aby pomohli zastaviť ruský teror voči pokojným ukrajinským mestám a "nájsť miesto" pre Ukrajinu v spoločnom bezpečnostnom priestore.

 

NATO schválilo novú Strategickú koncepciu, ktorá stanovuje rozvojové priority Aliancie na nasledujúce desaťročie a označuje Rusko za hlavnú hrozbu pre euroatlantickú a európsku bezpečnosť.Nová koncepcia NATO tiež opätovne potvrdzuje politiku otvorených dverí pre Ukrajinu. Severoatlantická aliancia oficiálne pozvala do svojich radov aj Švédsko a Fínsko, ktoré boli donedávna neutrálne. Krajiny sa stanú 31 a 32 členmi NATO.

UKRINFORM : Význam týchto rozhodnutí nemožno preceňovať. V tejto vojne už zaznamenali totálnu porážku Ruska. Zostáva vyhodiť okupantov za ukrajinské hranice.

 

Zbrane - Ukrajina:

 

 • Nemecko a Holandsko čoskoro odovzdajú Ukrajine ďalších šesť jednotiek samohybného delostrelectva Panzerhaubitze2000.
 • Nórska vláda sa rozhodla previezť na Ukrajinu s pomocou Veľkej Británie tri viacnásobné raketomety M270 MLRS a päťtisíc 155 mm nábojov.

 

Británia uvalila nové sankcie na najbližší kruh Vladimira Putina. V zozname je Vladimír Potanin druhým najbohatším mužom v Rusku a majiteľom veľkého priemyselného konglomerátu „Interros“. Tiež - Putinova sesternica Anna Tsivileva, ktorá vedie uhoľnú ťažobnú spoločnosť Kolmar Group AG.

 

Kanada poskytne Ukrajine dodatočnú pôžičku vo výške 150 miliónov dolárov

 

Slavomir Serakowski, známy verejný činiteľ, politológ a novinár v Poľsku, vyhlásil novú finančnú zbierku v Poľsku pre Bayraktar pre Ukrajinu.

 

Nemecko začalo cvičiť ukrajinskú armádu na obsluhu MLRS Mars.

UKRINFORM : Tento odpaľovač pre prehľadávač je v skutočnosti licencovanou kópiou amerického M270 MLRS s malými úpravami. Poskytuje maximálny dosah cieľov na vzdialenosť 45 000 - 70 000 m v závislosti od munície.

 

NEPRIATEĽ

 

Prvý podpredseda výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti Vladimir Jabarov uviedol, že "blokáda" Kaliningradskej oblasti by mohla viesť k ozbrojenému konfliktu s Ruskom.

UKRINFORM : Neskoro, Jabarov, Baltské more sa teraz – po vstupe Švédska a Fínska do NATO – už stalo „vnútrozemským jazerom“ Aliancie Bojuj tam, Jabarov...

 

Rusko vyhlásilo, že sa rozhodlo nevymieňať ukrajinských vojnových zajatcov.

UKRINFORM : V Rusku sa robí veľa vyhlásení, ale bude to úplne iné. Dnes sa vymenil rekordný počet väzňov. Preto toto vyhlásenie skôr len naznačuje, že Rusko sa pripravuje na rozhovory s Ukrajinou a snaží sa zvýšiť sadzby.

 

Štátna duma Ruskej federácie napokon schválila zákon o zahraničných agentoch

UKRINFORM : V Rusku aj tak nie je sloboda slova, všetci, ktorí nesúhlasia s politikou Kremľa, sú utláčaní a väznení. Prijatím tohto zákona si teraz každý, kto sa pokúsi nazvať „špeciálnu operáciu Ruskej federácie“ na Ukrajine, definitívne sadnúť za mreže. No, nech si sadnú, keď im to dovolí.

 

Bielorusko chce za eurobondy platiť v bieloruských rubľoch

UKRINFORM : Ha-ha. Rusko už splatilo svoje dlhy v rubľoch a to viedlo k platobnej neschopnosti. Bielorusko čaká to isté, no oveľa rýchlejšie.

 

Maryna Dmytriv, KyjevZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  5369/5481 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT