logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  34/3054 >>

Boj o Ukrajinu. Deň tristo osemdesiaty ôsmy

18.3.2023 21:16 | ukrinform

Boj o Ukrajinu.  Deň tristo osemdesiaty ôsmy

„Dohoda o obilninách“ bola predĺžená na 120 dní. Poľsko a Slovensko spoločne presunú na Ukrajinu 33 stíhačiek MiG-29

Zozbierali sme pre vás informácie o tristoosemdesiatom ôsmom dni Veľkej vojny: ako žili Ukrajina a Ukrajinci 18. marca 2023.

 

NAJDÔLEŽITEJŠÍ

 

- Doba platnosti "dohody o obilninách" bola predĺžená o ďalších 120 dní, - Oleksandr Kubrakov, podpredseda vlády pre obnovu - minister pre komunitný rozvoj, územia a infraštruktúru. Kubrakov vyjadril vďaku generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi a tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ako aj všetkým partnerským krajinám za spoločné úsilie o predĺženie platnosti dokumentu o ďalšie štyri mesiace.

 

- Holandsko podporuje Medzinárodný trestný súd (ICC) a rozhodnutie vydať zatykač na Putina a ruského detského ombudsmana Lvova Belova - Wopke Hoekstra, holandský minister zahraničných vecí.  Americký prezident Joe Biden uviedol, že vydanie zatykača Medzinárodným trestným súdom (ICC) na zatknutie prezidenta Putina je oprávnené. Na ktorých iných prezidentov vydali zatykač, pozri infografiku.

 

- Poľsko a Slovensko spoločne presunú 33 stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu - Ministerstvo obrany Poľska. Zo Slovenska bude odovzdaných 13 stíhačiek, z Poľska 20.

 

- Spojené štáty americké potvrdili použitie čínskej munície na Ukrajine a majú podozrenie, že ju strieľali ruské sily. Japonskej agentúre Kjódo to v piatok oznámili zdroje z americkej vlády. Zostáva nejasné, či muníciu dodala Čína, uviedli zdroje americkej administratívy a dodali, že Washington je pripravený konať, ak sa potvrdí, že dodávky zabezpečil Peking.

 

Nočný útok "Shakhed"

 

Sily a prostriedky vzdušných veliteľstiev „Stred“, „Východ“ a „Západ“ zničili 11 zo 16 úderných UAV „Shahed-136/131“ v centrálnom, západnom a východnom regióne – velenie vzdušných síl Ozbrojené sily Ukrajiny. Útok bol vykonaný z dvoch smerov - z východného pobrežia Azovského mora a z Brjanskej oblasti Ruskej federácie.

 

V Ľvovskej oblasti tri ruské bezpilotné lietadlá zaútočili na nebytové priestory v Yavorivskom okrese, neboli žiadne obete ani obete - OVA

 

V regióne Dnepropetrovsk Rusi zaútočili na mesto Novomoskovsk, 2 drony Shahed zaútočili na jeden z priemyselných podnikov , zasahovali ropné produkty, oheň bol uhasený. Nie sú žiadne obete ani obete  OVA

 

Rakety S-300 vystrelili na Záporožie, dopad dopadol na obytný komplex, vplyvom tlakovej vlny bolo zničených niekoľko výškových budov. Našťastie nie sú žiadne obete  OVA

 

 

CITÁTY DŇA

 

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny: „Vojna na Ukrajine je jedným z najväčších ozbrojených konfliktov od druhej svetovej vojny. Aktívna frontová línia dosahuje 1 500 km. Bitky sa odohrávajú na poliach, v lesoch, na vode, na oblohe a v mestách. Pokračujeme v boji za našu rodnú zem. Ahead - oslobodenie všetkých okupovaných území. A Ukrajina to určite urobí.“

 

Piotr Hofmanski, šéf Medzinárodného trestného súdu v Haagu: „Veríme v odstrašujúci účinok zatykačov vydaných v priebehu nášho vyšetrovania a veríme, že je to veľmi dôležitý signál svetu, že robíme, čo je v našich silách. prácu, že na obete sa nezabúda... Existuje 123 krajín – dve tretiny krajín sveta, kde on (Putin) nebude v bezpečí.“

 

Urmas Reinsal, minister zahraničných vecí Estónska: „Vzhľadom na pokračujúcu ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine a úplné ignorovanie medzinárodného práva zo strany Ruska je neprijateľné, aby ruskí občania pokračovali v práci v Rade Európy. Prítomnosť občanov Ruskej federácie v Rade Európy diskredituje organizáciu vytvorenú na ochranu a posilnenie ľudských práv, demokracie a právneho štátu v Európe.“

 

STRATA NEPRIATEĽA

VOJNA

 

- Viac ako sto ruských útočníkov a vybavenie bolo zničených ukrajinskou raketou v dočasne okupovanom Novotroitskom okrese Chersonskej oblasti - Serhii Khlan, zástupca Chersonskej regionálnej rady.

 

- Ruskí okupanti chcú obkľúčiť Avdiyivku, aby lokalizovali všetky obranné sily, ale nepodarilo sa im to - Oleksiy Dmytrashkivskyi, šéf Spojeného tlačového strediska obranných síl smeru Tavria. Útočníci v tomto smere stratili počas dňa asi dve roty personálu zabitého a zraneného.

 

- V delostreleckých jednotkách Ruskej federácie - ZSU boli zavedené limity používania munície

 

***

 

- V dôsledku výmeny Ukrajina vrátila takmer 2000 svojich občanov z ruského zajatia - Andrii Yusov, predstaviteľ Hlavného spravodajského riaditeľstva. Ukrajina vedie s ruskou stranou rokovania o viacerých výmenách súčasne a prebiehajú aj pokusy dohodnúť sa na výmene zajatcov vo formáte „všetci za všetkých“.

 

- Nepriateľ ostreľoval Kramatorsk kazetovou muníciou, v dôsledku čoho dvaja ľudia zomreli a osem bolo zranených - OVA.

 

- Okupanti ostreľovali delostreleckými a salvovými palebnými systémami Uragan mesto Kostjantynivka v Doneckej oblasti, v dôsledku čoho bolo zranených šesť ľudí - OVA.

 

- Minulý deň ruské jednotky vypálili 50 rán v Chersonskej oblasti, 3 ľudia boli zranení - OVA.

 

NOVINKY: UKRAJINA

 

- Prezident Zelenskyj implementoval rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny o uplatnení a zavedení zmien osobných osobitných ekonomických a iných reštriktívnych opatrení (sankcií) - stránka hlavy štátu. Sankcie boli uvalené na 300 jednotlivcov vrátane občanov Ruskej federácie, Iránskej islamskej republiky a Sýrskej arabskej republiky, najmä vo vzťahu k sýrskemu prezidentovi Bašárovi Háfezovi al-Asadovi a sýrskemu premiérovi Husajnovi Arnousovi.

 

- Je to už deväť rokov, čo sa v Rusku konalo falošné "referendum o štatúte Krymu", toto takzvané hlasovanie so zbraňou v ruke odporovalo ústave a zákonom Ukrajiny - ministerstva zahraničných vecí. Krymský polostrov už deväť rokov po sebe trpí zločineckým režimom Kremľa, ktorý z neho urobil vojenskú základňu, zónu neslobody a útlaku, agresie a teroru proti všetkému a každému, kto našiel odvahu vzdorovať a brániť svoje demokratické práva a hodnoty.

 

- Na rokovaní parlamentnej frakcie strany "Služobník ľudu" sa diskutovalo o personálnych zmenách vo vláde plánovaných na budúci týždeň - Denys Shmyhal, predseda vlády. Plánuje sa nahradiť ministra školstva a vedy Sergija Skarleta Oksenom Lisovojom ; Očakáva sa , že namiesto ministra strategického priemyslu Pavla Rjabikina bude vymenovaný Oleksandr Kamyšin . Parlament už dostal príslušné vyhlásenia .

 

- Metropolita Zjavenia Pána Kyjeva a celej Ukrajiny vo svojom príhovore k bratom Kyjevsko-pečerskej svätej uspenskej lávry a verejnosti uviedol, že neprichádza do úvahy uzavretie kláštora v Lavre a zastavenie modlitieb, bohoslužieb a kláštorného života v r. to - tlačová služba Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny . Kyjevsko-pečerská lavra oznámila ukončenie nájomnej zmluvy s Ukrajinskou pravoslávnou cirkvou (MP) 29. marca. Vikár Kyjevsko-pečerskej lavry metropolita Pavlo (UPC (MP)) uviedol, že mnísi Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (Moskovský patriarchát) sa z Lavry sťahovať nechystajú.

 

- V Ivano-Frankivskej oblasti sa počet zranených v dôsledku dopravnej nehody autobusu a mikrobusu zvýšil na 24. Zahynula jedna osoba - polícia Ivano-Frankivskej oblasti.

 

***

 

- Vojenským odvodom sa nebudú zdaňovať príjmy vojakov po dobu ich priamej účasti na odpudzovaní a zadržiavaní ozbrojenej agresie Ruskej federácie - ministerstva obrany.

 

- Od začiatku totálnej vojny bolo v rámci vládneho programu premiestnených do regiónu hlavného mesta 68 podnikov z "horúcich miest" Ukrajiny, tento počet sa za posledných šesť mesiacov zvýšil 4-krát. Niektoré z týchto výrob už fungujú a rozvíjajú sa – KOVA.

 

- V Charkovskej oblasti sa zrýchli tempo odmínovania, čo umožní zväčšiť obrábanú plochu o 20 % - Oleg Sinegubov, vedúci Charkovskej OVA. Vo všeobecnosti je v regióne približne 550 000 ha kontaminovaných výbušnými predmetmi.

 

SVET: POMOC, SANKCIE, UDALOSTI

 

- Komisia OSN posúdila 164 prípadov presunu detí na územie Ruskej federácie a jej okupovaných území a zistila, že všetky porušujú medzinárodné humanitárne právo a predstavujú vojnové zločiny - správa Nezávislej medzinárodnej komisie. Komisia OSN tiež potvrdila, že ruské ozbrojené sily sú zodpovedné za nevyberané letecké útoky na činoherné divadlo a pôrodnicu v Mariupole, ako aj za raketový útok na železničnú stanicu v Kramatorsku.

 

- Vysokopostavení predstavitelia americkej administratívy a štátneho vedenia Ukrajiny viedli mnohostranné diskusie o situácii na fronte, ako aj o potrebách ukrajinskej strany, ktoré môžu Spojené štáty - Biely dom zabezpečiť . Z americkej strany sa rozhovoru zúčastnili poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, minister obrany Lloyd Austin, predseda Zboru náčelníkov štábov generál Mark Milley. Na ukrajinskej strane boli zastúpení minister obrany Oleksij Reznikov, hlavný veliteľ ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj a šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

 

- Viaceré štáty EÚ v pondelok podpíšu dohodu o spoločnom obstarávaní munície pre Ukrajinu v rámci úsilia o urýchlenie a zvýšenie výroby projektilov, ktoré Kyjev zúfalo potrebuje na odrazenie ruskej agresie - Reuters . Dohodu bude môcť podpísať všetkých 27 členov EÚ a Nórsko, zatiaľ však nie je známe, kto presne sa k nej pripojí, keďže niektoré štáty podmienky ešte študujú.

 

- Spojené štáty plánujú pokračovať v rozsiahlej humanitárnej a rozpočtovej podpore Ukrajine v podmienkach jej konfrontácie vo vojne, ktorú rozpútalo Rusko, a očakávajú, že do septembra prevedú ukrajinskej strane pomoc vo výške 7,4 miliardy dolárov - Linda Thomas-Greenfield, stála Zástupca Spojených štátov amerických pri OSN

 

- Medzinárodný menový fond uviedol, že jeho výkonná rada v piatok (17. marca) schválila zmeny pravidiel, ktoré by MMF umožnili schvaľovať nové úverové programy pre krajiny, ktoré čelia „extrémne vysokej neistote“, pričom sa očakáva, že tento krok pripraví cestu k novému úveru. program pre Ukrajinu - MMF

 

- V holandskom meste Grusbeek bola otvorená výstava vyradeného ruského tanku, ktorý 31. marca 2022 zničila ukrajinská armáda počas bitky pri Kyjeve - na okraji obce Dmytrivka, ktorá je blízko Buch - masmédiá.

 

NEPRIATEĽ

 

- Putin podpísal zákon o zvýšení trestu "za diskreditáciu účastníkov špeciálnej operácie" - "RIA Novosti". Trest za údajné „fejky“ o ruskej armáde sa trestá maximálnym trestom 15 rokov väzenia.

 

- Putin pricestoval na ukrajinský polostrov v deň deviateho výročia nezákonného ruského "referenda" na Kryme - RBC. Putin prišiel na otvorenie umeleckej školy a centra „Korsun“ v dočasne okupovanom Sevastopole. Je to jeho prvá návšteva mesta od novembra 2021.

 

- Ministerstvo zahraničných vecí Ruska zvýšilo svoj "stop list" na 23 predstaviteľov britských ozbrojených síl, médií, súdnictva a väzenského systému - ruskej agentúry. Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie uviedlo, že opatrenia boli prijaté v reakcii na sankcie Londýna voči viacerým fyzickým a právnickým osobám, ako aj na komplexné úsilie Angličanov poskytnúť Ukrajine vojenskú a technickú podporu.

 

- Generálna prokuratúra Ruska vyhlásila "Fórum slobodných národov Post-Ruska" za nežiaducu organizáciu, ktorej členovia požadujú nezávislosť regiónov až po odchod z Ruskej federácie - stránka ruskej agentúry . Činnosť Fóra podľa Generálnej prokuratúry „ohrozuje základy ústavného poriadku a bezpečnosti Ruskej federácie“ a na zasadnutiach sa zúčastňujú „lídri etnoseparatistických hnutí a zahraniční rečníci, ktorí sa vyznačujú výrazným protiruský postoj“.

 

- Polícia prišla do moskovských barov Underdog a La Virgen pre podozrenie, že prevádzky môžu byť zapojené do "financovania ozbrojených síl Ukrajiny" - Meduza. Policajti prišli s kladivom a tasermi. Medzi návštevníkmi a zamestnancami oboch ústavov sú zadržaní. Ich počet ochrancovia ľudských práv neuviedli. Advokáti nesmeli zadržaných navštíviť.

 

Pripravila Maryna Dmytriv, KyjevZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  34/3054 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT