logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  5435/5590 >>

Európska komisia dúfa v pozitívne rozhodnutie Maďarska ohľadom 18 miliárd eur pre Ukrajinu

9.11.2022 19:17 | ukrinform

Európska komisia dúfa v pozitívne rozhodnutie Maďarska ohľadom 18 miliárd eur pre Ukrajinu

Európska komisia dúfa, že do konca roka dokončí právnu formalizáciu mimoriadneho balíka makrofinančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 18 miliárd eur na rok 2023 (MFD+) a očakáva, že sa jej podarí presvedčiť Maďarsko, aby podporiť toto rozhodnutie.

Povedal to výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis v Bruseli počas tlačovej konferencie k prezentácii návrhov na poskytnutie MFD+ Ukrajine, korešpondent správy Ukrinform.

Takto odpovedal na otázku tlače, či postoj maďarskej vlády, ktorá sa v tejto fáze stavia proti kolektívnemu požičiavaniu si  na medzinárodnom kapitálovom trhu v záujme Ukrajiny, neohrozuje perspektívu pridelenia týchto financií. na Ukrajinu, ktorá je v podmienkach vojny taká potrebná.

„To, čo sme dnes navrhli, zabezpečí stabilitu a predvídateľnosť financovania, a to aj pre členské štáty. V súčasnosti pracujeme na časovom harmonograme našich činností, aby sme tento proces dokončili do konca roka. České predsedníctvo v tom veľmi pomáha. Dúfame, že v decembri prijmeme rozhodnutie na úrovni ECOFIN (Rada ministrov hospodárstva a financií – pozn. red.), pracujeme aj s členskými krajinami vrátane Maďarska, aby sme si vypočuli ich obavy a zabezpečili, že nakoniec sú schopní urobiť pozitívne rozhodnutie,“ zdôraznil Dombrovskis.

Prečítajte si tiež: Európska komisia vyčleňuje 66 miliónov eur na program spolupráce Ukrajiny s Maďarskom, Slovenskom a Rumunskom

Eurokomisár pre rozpočet a administratívu Johannes Hahn, ktorý sa tiež zúčastnil na tlačovej konferencii, vyjadril presvedčenie, že EÚ dokáže nájsť odpoveď na obavy Maďarska.

„Nie náhodou som spomenul peniaze potrebné z Maďarska (na splátky úrokov zo spoločnej pôžičky EÚ pre Ukrajinu – pozn. red.). Ide o 6 miliónov eur ročne, ktoré budú potrebné od roku 2024. Som teda presvedčený, že nájdeme pozitívne riešenie,“ povedal eurokomisár.

Podľa  správ medzinárodných médií v pondelok minister zahraničných vecí Maďarska Peter Szijártó povedal, že jeho krajina nepodporuje myšlienku kolektívneho zadlžovania EÚ na kapitálovom trhu na pomoc Ukrajine.

Prečítajte si tiež: Európska komisia vyčlenila ďalších 100 miliónov eur na podporu ukrajinských utečencov

Pozícia Szijjártóa môže byť zároveň prejavom tlaku na EÚ, ktorá stále zadržiava značné finančné prostriedky na obnovu Maďarska po pandémii COVID-19 s odvolaním sa na nesúlad niektorých rozhodnutí maďarskej vlády s princípmi vlády tzv. právo a dodržiavanie ľudských práv.

Informuje o tom Ukrinform. Európska komisia oznámila plán poskytovať Ukrajine pravidelnú makrofinančnú pomoc vo výške až 1,5 miliardy eur mesačne, v celkovej výške 18 miliárd eur.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  5435/5590 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT