logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  3936/4451 >>

MAAE popiera vývoj jadrových zbraní na Ukrajine a vyhlasuje nebezpečné akcie Rusov v ZNPP

11.5.2022 20:35 | ukrinform

MAAE popiera vývoj jadrových zbraní na Ukrajine a vyhlasuje nebezpečné akcie Rusov v ZNPP

Akékoľvek obvinenia z vývoja jadrových zbraní na Ukrajine predstavitelia MAAE popierajú na základe inšpekcií jadrových zariadení, pričom MAAE je znepokojená konzerváciou jadrových materiálov v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorú kontrolujú ruské jednotky a na ktorú špecialisti MAAE bez prístupu.

Uviedol to generálny riaditeľ MAAE (MAAE) Rafael Grossi počas prejavu na zasadnutí podvýboru Európskeho parlamentu pre obranu a bezpečnosť, informuje korešpondent Ukrinform.

„Počas posledných týždňov, dokonca aj len vysokopostavení predstavitelia, zazneli vyhlásenia, že Ukrajina môže vyvinúť jadrové zbrane. MAAE to samozrejme rozhodne popiera. Ale to nepopierame na základe politických záverov, preferencií či politických inštinktov. Robíme to na základe faktov, keďže máme možnosť vykonávať inšpekcie a objektívne potvrdiť, že jadrové materiály nepodliehajú úpravám,“ povedal šéf MAAE.

Prečítajte si tiež: Generálny riaditeľ MAAE sa stretol s predsedom Rosatomu ohľadom zabavenej jadrovej elektrárne Záporizhzhya

Poznamenal, že v každej jadrovej elektrárni existujú určité práce, ktoré si vyžadujú fyzickú prítomnosť inšpektorov. Čo sa týka jadrovej elektrárne Zaporizhzhya, tá je v súčasnosti pod kontrolou ruských jednotiek, ktoré neumožňujú návštevu zariadenia špecialistom MAAE.

„Každá jadrová elektráreň má určité postupy, ktoré si z času na čas vyžadujú fyzickú inventarizáciu a iné úkony vo vnútri zariadenia. Bez toho nemôžeme poskytnúť medzinárodnému spoločenstvu informácie o tom, kde sa tieto jadrové materiály nachádzajú a čo sa s nimi deje, aby bolo možné vykonať inšpekciu. V takejto situácii je pravdepodobnosť obvinení, domnienok a pochybností, ktoré sa s týmito materiálmi v budúcnosti stanú, veľmi reálnym nebezpečenstvom a treba to brať vážne,“ povedal Grossi.

Zdôraznil, že situácia v ukrajinských jadrových zariadeniach po ruskej invázii nie je ani zďaleka vyriešená. Obzvlášť znepokojujúca je situácia v najväčšej európskej jadrovej elektrárni Zaporizhzhya. Začiatkom marca sa v okolí stanice vzdialenej 200 metrov odohrali boje a všetci mali veľké šťastie, že nespôsobili fyzické škody na budovách ani na žiadnom zo šiestich jadrových reaktorov – mohlo to mať dramatické následky a pridať na tragédii vojny. a jadrový incident.

Prečítajte si tiež: Rosatom sa snaží prevziať plnú kontrolu nad Záporožskou JE - MAAE

„Odteraz žijeme vo veľmi zraniteľnej situácii. Stanicu naďalej obsluhujú ukrajinskí operátori z Energoatomu, no bezpečnostnú kontrolu vykonáva ruská armáda. Na stanici je aj niekoľko ruských špecialistov, ktorých funkcie nie sú celkom jasné. Títo ľudia sa zrejme podieľajú na riadení stanice, čo je v rozpore so všetkými existujúcimi či možnými bezpečnostnými zásadami. Existuje potenciál pre nezhody, pre napätie, pre protichodné pokyny... nikto by nechcel mať takú situáciu na takom komplexnom a modernom zariadení, akým je jadrová elektráreň,“ povedal generálny riaditeľ MAAE.

Povedal, že o tomto probléme hovoril s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Grossi navrhol také riešenie pre ruskú stranu, čím by sa mala zaoberať jadrová bezpečnosť.

Prečítajte si tiež: MAAE pomôže Ukrajine s obnovou zariadení pre jadrovú energiu

„Povedal som im (Rusom – pozn. red.), že by mali dovoliť expertom MAAE prísť do Záporožia. Navrhol som, aby som túto misiu viedol do jadrovej elektrárne, aby som objasnil situáciu s jadrovými materiálmi a uistil sa, že sú v poriadku z hľadiska bezpečnosti a ochrany,“ povedal Grossi.

Ako informovala agentúra Ukrinform, počas prejavu na vojenskej prehliadke v Moskve 9. mája sa ruský prezident pokúsil ešte raz obviniť Ukrajinu z úmyslu kúpiť jadrové zbrane. Putin sa tak snažil ospravedlniť zločineckú agresiu, ktorú Rusko 24. februára 2022 bezdôvodne a bezdôvodne spustilo proti Ukrajine.

Prečítajte si tiež: Velil dobytie ZNPP: Ruský generál bol o podozrení informovaný v neprítomnosti

JE Záporižža a Energodar sa agresorom dočasne zmocnil od 4. marca. V areáli jadrovej elektrárne sa okrem ruskej armády dlhodobo nelegálne zdržiavajú aj predstavitelia Rosatomu.

Napriek kontrole ruskými vojakmi jadrová elektráreň Záporižža naďalej funguje pre Ukrajinu.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  3936/4451 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT