logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  2223/4450 >>

Na Ukrajine už fungujú tri jadrové elektrárne – Ukrenergo

25.11.2022 09:51 | ukrinform

Na Ukrajine už fungujú tri jadrové elektrárne – Ukrenergo

Všetky jadrové elektrárne, ktoré sa nachádzajú na neokupovanom území Ukrajiny, sú už napojené na elektrizačnú sústavu a o 1-2 dni je možné vrátiť sa k plánovaným odstávkam elektriny namiesto núdzových.

Vo štvrtok večer to uviedol predseda predstavenstva NEC "Ukrenergo" Volodymyr Kudrytskyj vo vysielaní jednotného maratónu, informuje Ukrinform.

"Teraz je energetický systém plne integrovaný, všetky regióny sú revitalizované. Je opäť napojený na energetický systém Európskej únie... Všetky tri jadrové elektrárne nachádzajúce sa na neobývanom území fungujú... O 1-2 dni budú dosiahnu svoju normálnu plánovanú kapacitu a očakávame, že bude možné presunúť našich spotrebiteľov namiesto núdzových na plánované harmonogramy,“ povedal Kudrytskyj.

Prečítajte si tiež: Situácia s elektrinou je aj naďalej zložitá, no postupne sa vzďaľujeme od výpadku – prezidenta

Poznamenal, že v dôsledku útoku z 23. novembra Ukrajina prišla o významnú časť výroby elektriny v rôznych typoch elektrární: jadrových, tepelných a vodných.

Kudrytskyi tiež zdôraznil, že energetické spoločnosti sú pripravené obnoviť energetický systém v prípade opakovaných ruských útokov, no spotrebitelia by mali šetriť elektrinou. Ukrajina podľa neho dostáva pomoc od medzinárodných partnerov vo forme vybavenia a materiálu, ako aj vo forme finančnej podpory na vykonávanie opravných prác.

Prečítajte si tiež: Výrobcovia elektriny zabezpečovali približne 50 % spotreby – Ukrenergo

Okrem toho Kudrytskyi povedal, že je možné realizovať komerčný dovoz elektriny z Európy v objeme až 500 MW. „Jediné, že na zabezpečenie týchto dovozov je potrebný špeciálny mechanizmus, pretože cena elektriny v Európe je vyššia,“ dodal.

Ako bolo oznámené, ruský raketový útok z 23. novembra viedol k dočasnému výpadku všetkých jadrových elektrární, väčšiny tepelných a vodných elektrární. Postihnuté sú aj objekty sústavy prenosu energie. V dôsledku zníženia frekvencie v energetickom systéme Ukrajiny bola spustená havarijná ochrana v Rivne, Juhoukrajinskej a Chmelnickyj JE, v dôsledku čoho boli všetky energetické bloky automaticky odpojené.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  2223/4450 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT