logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  633/4761 >>

Poľský generál: Nemecko je schopné dodať tanky Ukrajine nie za tri ale už za jeden mesiac

25.1.2023 17:05 | ukrinform

Poľský generál: Nemecko je schopné dodať tanky Ukrajine za mesiac, nie za tri

EXKLUZÍVNE

Nemecko môže odovzdať rotu tankov Leopard 2 Ukrajine za tri až štyri týždne, nie mesiace. Rozhodnutie Berlína o presune tankov je „dlho očakávané“, malo padnúť ešte skôr.

Tento názor vyjadril bývalý veliteľ poľských pozemných síl, bývalý námestník ministra obrany krajiny, generál Valdemar Skzypchak, v komentári pre korešpondenta Ukrinform.

„Nakoniec sa Nemci rozhodli odovzdať tanky. Je dobré, že sa tak stalo, hoci toto rozhodnutie je už dlho oneskorené,“ zdôraznil Skshipchak, ktorý je profesionálnym operátorom tankerov.

V komentári k vyjadreniu nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa, že tanky môžu na Ukrajinu doraziť najskôr o tri mesiace, expert zdôraznil, že Ukrajina tieto tanky potrebuje „okamžite“ a nie o pár mesiacov.

Prečítajte si tiež: Ukrajina očakáva, že do tankovej koalície – Šmigaľ – pritiahne široké spektrum partnerov

„Treba ich okamžite odovzdať Ukrajine, aj keď budú tanky vyradené z výzbroje bežných jednotiek. Vojna Nemecku nehrozí, mali by to urobiť rýchlo,“ zdôraznil poľský generál.

Presun tankov vycvičeným ukrajinským tankistom môže podľa exveliteľa poľských pozemných síl trvať "tri až štyri týždne".

Povedal tiež, že Poľsko môže do mesiaca pripraviť 58 ukrajinských posádok tankov Leopard 2, teda zloženie tankového práporu.

„Poľsko má potenciál, má výcvikovú základňu na organizovanie výcviku ukrajinských tankistov, logistiku, opravárenskú základňu, Poľsko môže vyjsť v ústrety ukrajinskej armáde vo výcviku tankistov na Leopard 2,“ zdôraznil odborník.

Prečítajte si tiež: Španielsko potvrdilo svoj zámer poslať Leoparda 2 na Ukrajinu

Varšava podľa neho dokáže pre potreby ozbrojených síl pripraviť personál tankového práporu, teda 58 posádok.

Skrzypchak ocenil aj vyhlásenie poľského ministra národnej obrany Mariusza Blaszczaka, ktorý nedávno oznámil, že Varšava môže do marca plne vyzbrojiť a vycvičiť personál pre novú mechanizovanú brigádu Ozbrojených síl Ukrajiny.

„Toto rozhodnutie je veľmi dobré. Poľsko to nepochybne dokáže do marca,“ povedal bývalý námestník ministra národnej obrany Poľskej republiky.

Dodal, že táto mechanizovaná brigáda mohla mať až 60 tankov T-72 alebo poľskej modifikácie PT-91 a až 90 BMP.

V komentári k rozhodnutiu o ústupe jednotiek ozbrojených síl zo Soledaru Skshipchak poznamenal, že ozbrojené sily sa musia vyhnúť obkľúčenia, takže je to správne.

„Ukrajinci by sa nemali nechať obkľúčiť, v hĺbke majú inú obrannú líniu, preto by sa k nim mali stiahnuť, aby sa vyhli neoprávneným stratám. Toto je správne rozhodnutie, ktoré spomaľuje akcie Rusov na fronte“, – zhrnul poľský generál.

Ako informovala agentúra, nemecký minister obrany Boris Pistorius na margo Spolkového snemu po stredajšom zasadnutí branného výboru povedal, že prvé tanky Leopard 2 z Nemecka by mohli byť Ukrajine dodané približne o tri mesiace.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  633/4761 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT