logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  370/3054 >>

Ruské lietadlá sa po spoločných vojenských cvičeniach v Bielorusku nevrátili

2.2.2023 18:22 | ukrinform

Rusi po spoločných vojenských cvičeniach v Bielorusku lietadlá neodoberajú

ÚDAJE GENERÁLNEHO ŠTÁBU

V Bielorusku sú ukončené spoločné cvičenia leteckej zložky ruských a bieloruských ozbrojených síl, návrat nepriateľských lietadiel na trvalé letiská nezaznamenali.

Ako informovala agentúra Ukrinform, na Facebooku to oznámil Generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny , pričom operačné informácie zverejnil 2. februára o 18:00. 

Podľa generálneho štábu jednotky Ruskej federácie v priebehu dňa podnikli dva raketové útoky na civilnú infraštruktúru mesta Kramatorsk v Doneckej oblasti. Nepriateľská paľba poškodila 13 dvojposchodových budov, tri štvorposchodové budovy, detskú kliniku, školu, garáže, autá a obete boli aj medzi civilným obyvateľstvom.

Prečítajte si tiež: Pri Melitopole na vojenských základniach útočníkov došlo k výbuchom

Útočníci vykonali aj tri nálety a viac ako 15 útokov z raketových salv, najmä na civilné objekty v obci Komišany v Chersonskej oblasti, pričom zranili štyroch civilistov vrátane päťročného dieťaťa, ktoré je v stredne ťažkom stave.  Okrem toho Rusi poškodili civilnú infraštruktúru mesta Očakiv v Mykolajivskej oblasti.

Zdôrazňuje sa, že hrozba ďalších leteckých a raketových útokov nepriateľa zostáva vysoká na celom území Ukrajiny.

„Protivník pokračuje v aktívnom prieskume a príprave na ofenzívu v jednotlivých smeroch, pričom prijíma opatrenia na posilnenie svojich jednotiek. Útočné akcie prebiehajú v oblastiach Lyman, Bachmut, Avdijiv a Novopavliv,“ uviedol generálny štáb.  

Prečítajte si aj: Ministerstvo obrany Bieloruska oznámilo ukončenie výcviku taktického letu s Ruskou federáciou

Zistilo sa, že ruské jednotky utrpeli veľké straty, najmä pokiaľ ide o personál. V iných smeroch sa nepriateľ bráni. 

Na smeroch Volyň, Poliske, Siversk a Slobozhansk neboli zistené žiadne útočné skupiny útočníkov. Na cvičisku Bieloruskej republiky prebieha výcvik nepriateľských jednotiek.

„Zároveň je ukončený spoločný výcvik leteckej zložky regionálneho zoskupenia ozbrojených síl Ruskej federácie a Bieloruskej republiky. Návrat leteckej skupiny nepriateľa na trvalé letiská sa nezaznamenáva,“ poznamenal generálny štáb. 

Prečítajte si tiež: Putinovým cieľom je obkľúčenie Ukrajiny a útok na Kyjev zo strany Bieloruska — Moraveckého

Poznamenáva sa, že ruské jednotky pokračujú v ostreľovaní osád v blízkosti štátnej hranice, čo spôsobuje straty medzi civilným obyvateľstvom a ničenie súkromného majetku. Útočníci ostreľovali najmä okresy Kljusy a Jeliny v regióne Černigiv, Muravejny, Studenka, Katerynivka, Vovkivka a Volfyny v regióne Sumy, ako aj Veterinarny, Kozačaj Lopan, Streleča, Glybokoj, Ternova, Staritsa, Gatyšč, Vovčansk, Vovčansky Chutori a Okgrimivka z Charkovskej oblasti.

V smere na Kupjansk nepriateľ zaútočil na okresy Kupjansk, Kučerivka, Kislivka a Kotljarivka v Charkovskej oblasti, ako aj na Stelmačivku v Luhanskej oblasti. 

Na Lymanskom smere Rusi zaútočili na Makiivku, Červopopivku a Dibro v Luhanskej oblasti.

V smere na Bachmut boli votrelci vystavení paľbe Spirne, Bilogorivka, Paraskoviivka, Vesele, Bachmut a Ivanovske z Doneckej oblasti.

Prečítajte si tiež: Obranné sily odrazili nepriateľské útoky v blízkosti 14 osád

Na Avdjiivskom smere sa Avdijivka, Vesele, Severne, Pervomajske, Krasnogorivka, Georgiivka, Maryinka a Pobieda dostali do nepriateľskej paľby.

V smere na Novopavlivsk ruské jednotky zaútočili na Vugledar, Bogojavlenku a Neskučnyj v Doneckej oblasti.

V smere na Záporoží Rusi z mínometov, sudov a rakiet ostreľovali okresy viac ako 15 osád vrátane Olgivske, Malynivka, Červone, Guljaipole, Čarivne, Bilogirja, Mala Tokmačka, Novodanilivka, Novoandriivka a Plavni v Záporožskej oblasti. .

Na Chersonskom smere boli Cherson, ako aj Novokayr, Červyn Majak, Zmijivka, Beryslav, Mykolajivka, Tjaginka, Ponjativka, Inženerne a Antonivka z Chersonskej oblasti zasiahnuté nepriateľskými delostreleckými útokmi.

Čítajte tiež: Počet zranených v dôsledku ostreľovania v Kramatorsku stúpol na šesť

Na dočasne okupovaných územiach Doneckej oblasti sa podľa informácií generálneho štábu Ruská federácia pripravuje na skrytú mobilizáciu. Najmä v meste Gorlivka bolo všetkým rozpočtovým a komunálnym inštitúciám nariadené predložiť okupačnému vojenskému komisariátu zoznamy osôb v zbroji. Všetkých týchto ľudí budú posudzovať špeciálne komisie nepriateľa s ďalším odvodom do radov ruskej armády.

V okrese Tavilžanka v okrese Kupjan v Charkovskej oblasti sa útočníci pripravujú na zničenie cestnej infraštruktúry, mínových mostov, priehrad a prechodov.

Počas uplynulého dňa letectvo Obranných síl Ukrajiny uskutočnilo štyri údery na oblasti, kde sú sústredené ruské jednotky. Taktiež ukrajinskí obrancovia zničili ruský dron typu „Merlin“. Jednotky raketových síl a delostrelectvo obranných síl zasiahli tri oblasti koncentrácie živej sily a kontrolný bod nepriateľa.

Ako uvádza Ukrinform, k 2. februáru 2023, počas totálnej vojny vedenej proti Ukrajine, obranné sily zničili asi 129 30 ruských vojakov, 3 211 nepriateľských tankov, 6 382 bojových obrnených vozidiel a ďalšie vybavenie útočníkov. Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  370/3054 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT