logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  1498/4125 >>

Španielsko potvrdilo svoj zámer poslať na Ukrajinu Leoparda 2

25.1.2023 15:00 | ukrinform

Španielsko potvrdilo svoj zámer poslať Leoparda 2 na Ukrajinu

Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová v stredu uviedla, že Madrid je otvorený poskytnúť Ukrajine tanky Leopard 2 nemeckej výroby po tom, čo Nemecko súhlasilo s odoslaním tankov.

Informovala o tom agentúra Reuters a Ukrinform.

Španielska vláda bude podľa nej konať v koordinácii so svojimi západnými spojencami, aby pomohla Ukrajine brániť sa pred ruskou inváziou.

Španielsko je pripravené v rámci tejto koordinácie spolupracovať s našimi spojencami, aby urobili čokoľvek, čo je potrebné, vrátane vyslania Leopard 2, výcviku v používaní týchto Leopard 2, ako aj pomoci pri ich údržbe a údržbe," povedal Robles. .

Podľa Felixa Arteagu, bezpečnostného a obranného výskumníka think-tanku Elcano, má Španielsko 108 tankov 2A4. Ide o starý štandardný model pre mnohé európske krajiny a ukrajinské tankery na nich môžu absolvovať štandardný výcvik.

Poznamenal, že približne polovica španielskych tankov je v severoafrických enklávach Ceuta a Melilla a 53 tankov je zachovaných na vojenskej základni v Zaragoze a je potrebné ich prerobiť.

Čítajte tiež: Reznikov - o tanku a: Koalícia s Leopardom fungovala, pribudnú ďalšie

Zdroj oboznámený so záležitosťou uviedol, že Španielsko už vyhodnotilo potrebu veľkých opráv, Nemecko a Ukrajina súhlasili s nákladmi, ktoré budú hradené zo špeciálneho fondu, a že tanky by mohli byť pripravené na boj do dvoch mesiacov.

Niektoré sú v horšom stave ako iné, pretože boli použité na náhradné diely, dodal zdroj.

Ako bolo poznamenané, koncom roka 2022 Španielsko dodalo doteraz najväčší balík obranných materiálov pre Ukrajinu, pričom do logistického centra v Poľsku poslalo ťažké zbrane, diaľkovú muníciu a protitankovú muníciu.

Španielsko poslalo štyri protilietadlové raketové systémy HAWK vyrobené v USA a zaviazalo sa poslať ďalšie dva. Krajina tiež poskytuje zdravotnú pomoc zraneným ukrajinským vojakom a vykonáva výcvik protivzdušnej obrany na svojej leteckej základni v Tolede.

Čítajte tiež: Moravetskyi: Rozhodnutie Berlína ohľadom tankov pre Ukrajinu pomôže zastaviť Rusko

Ako informovala agentúra Ukrinform, nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu počas zasadnutia vlády povedal, že Nemecko zvýši vojenskú podporu pre Ukrajinu. Nemecko ako prvý krok poskytne 14 tankov Leopard 2 A6 zo skladov Bundeswehru. Ďalší európski partneri prevezú aj stroje Leopard 2. Nemecký minister obrany Boris Pistorius na margo Spolkového snemu po stretnutí branného výboru povedal, že tanky Leopard 2 z Nemecka môžu byť Ukrajine dodané približne o tri mesiace.

 

Foto: BundeswehrZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  1498/4125 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT