logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  86/5481 >>

Ukrajina má infraštruktúru pre stíhačky Gripen – letectvo

9.6.2024 20:48 | ukrinform

Ukrajina má infraštruktúru pre stíhačky Gripen – letectvo

Vzdušné sily ozbrojených síl Ukrajiny by chceli mať vo výzbroji švédsku stíhačku Gripen, pretože tento typ lietadla bol spolu s F-16, Eurofighter a Rafale zaradený do vízie rozvoja vzdušných síl ešte v roku 2018.

Sergej Golubcov, šéf letectva veliteľstva vzdušných síl ozbrojených síl Ukrajiny, o tom povedal v rozhovore pre  Donbas Realia  (projekt Rádia Liberty), uvádza Ukrinform.

„Prvý bol ponúkaný F-16. Momentálne pracujeme na F-16, budujeme pre ňu infraštruktúru... Gripen máme až na druhom mieste. A vyhoveli aj všetkým žiadostiam do Švédska. Ide len o to, že tento proces momentálne nie je prioritou, ale snažíme sa získať tieto lietadlá. Infraštruktúra im už vyhovuje,“ povedal.

Podľa Golubcova môžu Gripeny používať aj bežné cesty a nepotrebujú žiadne špecializované nátery a tiež využívajú celý rad západných zbraní.

Prečítajte si tiež: Dánske stíhačky F-16 budú čoskoro na ceste na Ukrajinu - premiér Frederiksen

„Všetko, čo sa dá použiť na F-16, sa dá použiť aj na Gripen. Preto, samozrejme, na všetkých platformách hovoríme o tom, že máme záujem prijímať. Navyše vo vízii a už v stratégii vývoja, ktorá bola vypracovaná tento rok, sa píše aj o tom, že by sme chceli mať v prevádzke lietadlá F-16 a Gripen,“ povedal.

Ako informovala agentúra Ukrinform, švédsky minister zahraničných vecí Tobias Bilström v Prahe povedal ministrom zahraničných vecí krajín NATO, že  Švédsko môže odovzdať svoje stíhačky Gripen Ukrajine  po príchode lietadiel F-16 na Ukrajinu. Švédskou alternatívou je však teraz poskytnúť Ukrajine dve radarové prieskumné a riadiace lietadlá (ASC 890).Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  86/5481 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT