logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  36/3054 >>

Ukrajinské letectvo podniklo šesť úderov na oblasti, kde boli sústredení Rusi

18.3.2023 17:32 | ukrinform

Ukrajinské letectvo podniklo šesť úderov na oblasti, kde boli sústredení Rusi

ÚDAJE GENERÁLNEHO ŠTÁBU

Počas dňa letectvo Obranných síl uskutočnilo šesť úderov na koncentračné oblasti ruskej armády, ukrajinskí obrancovia zostrelili aj nepriateľské bezpilotné lietadlo „Shakhed-136“.

Ako informovala agentúra Ukrinform, na Facebooku to oznámil generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny  .

„Ruská federácia pokračuje v ofenzívnych operáciách v smere Lyman, Bachmut, Avdiiv, Marin a Šachtar. Bachmut zostáva epicentrom nepriateľstva,“ píše sa v správe.

Ruská federácia, ktorá nemá želaný výsledok na bojisku, používa proti civilnému obyvateľstvu taktiku teroru. Ostreľuje mestá a dediny, ako aj zariadenia kritickej infraštruktúry, pričom nerešpektuje normy medzinárodného humanitárneho práva.

Prečítajte si tiež: Počas dňa sa nepriateľ pokúsil zaútočiť na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v okresoch Avdiivka a Maryinka viac ako 20-krát

Počas dňa agresor spustil päť raketových útokov, z toho štyri proti objektom civilnej infraštruktúry mesta Záporoží. Nepriateľ tiež vykonal 12 leteckých útokov a podnikol viac ako 20 útokov z raketových salv systémov.

Generálny štáb varuje, že pravdepodobnosť raketových útokov ruskej armády na celom území Ukrajiny zostáva vysoká.

V smeroch Volyň, Polis, Siver a Slobožan sa operačná situácia zmenila. Rusi udržiavajú vojenskú prítomnosť v pohraničných oblastiach, ale vytváranie útočných skupín nebolo zistené.

Prečítajte si tiež: SBU ukázala, ako špeciálne jednotky ničia nepriateľské tanky

Na výcvikových strediskách Bieloruskej republiky pokračuje výcvik jednotiek územných vojsk ozbrojených síl Ruskej federácie. Počas dňa nepriateľ ostreľoval oblasti osád Oleksandrivka v oblasti Černigiv; Charkivka a Starikove - Sumy a Červona Zorja, Veterinarne, Streleča, Starica, Vovčansk a Velikij Burluk v regióne Charkov.

Na Kupjanskom a Lymanskom smere nepriateľ pokračuje v pokusoch prelomiť obranu ukrajinských jednotiek. Agresor vykonal neúspešné útočné akcie v oblastiach osád Dibrova, Verchnokamianske a Spirn. Nepriateľ tiež vykonal delostrelecké ostreľovanie osád Putnykovo, Krasne Perše, Dvorična, Grjanikyvka, Kupjansk, Krochmalne a Berestov v Charkovskej oblasti; Novoselivske, Nevske a Bilogorivka - Luhansk, ako aj Spirne a Fedorivka v Doneckej oblasti.

V smere na Bachmut sa nepriateľ neprestáva pokúšať dobyť mesto Bachmut. Obranné sily Ukrajiny odrazili ruské útoky v oblastiach Orichovo-Vasylivka, Grygorivka a v severnej časti Bachmutu. Nepriateľskému ostreľovaniu boli vystavené najmä Vasjukivka, Zaliznjanske, Orichovo-Vasylivka, Grygorivka, Bachmut, Ivanovske, Časiv Jar, Kurdjumivka, Ozarjanivka a Severnyj z Doneckej oblasti.

Prečítajte si tiež: V sobotu večer zlikvidovali sily protivzdušnej obrany 11 nepriateľských kamikadze dronov

Na smeroch Avdijiv, Marjinsky a Šachtarsky nepriateľ vykonal neúspešné útočné akcie v oblastiach osád Kamianka, Severna, Pervomaiske a Maryinka. Kamianka, Lastočkine, Avdiivka, Tonenke, Georgiivka, Nevelske, Maryinka, Vugledar a Velika Novosilka z Doneckej oblasti sa dostali do nepriateľskej paľby.

Nepriateľ vedie obranné operácie v smere Záporoží a Cherson. Pod paľbu sa dostali najmä Olgivske, Červone, Guljaipole, Mala Tokmačka, Novodanilivka, Novoandriivka a Kamianske zo Záporožskej oblasti. Ako ďalšie bolo ostreľované mesto Cherson.

ruskí agresori naďalej využívajú civilné inštitúcie na dočasne dobytom území Záporožskej oblasti pre svoje potreby. Nepriateľ využíva najmä budovu školy v jednej z osád okresu Pologiv ako poľnú nemocnicu s 50 lôžkami. Rusi sa tak snažia skrátiť obdobie návratu personálu spomedzi sanitárnych strát.

Prečítajte si tiež: V bojoch o Bakhmut Rusi nasadili všetky sily, Ozbrojené sily Ukrajiny majú miestami čiastočné úspechy - Syrskyj

V Rubiznom v Luhanskej oblasti takzvaný miestny „úrad“ núti obyvateľstvo získať občianstvo Ruskej federácie. Ukrajinské pasy sa zatiaľ ľuďom neodoberajú, no pre zamestnanie je potrebné mať pas občana Ruskej federácie.

„V priebehu dňa Letectvo obranných síl Ukrajiny vykonalo 6 úderov na oblasti, kde boli sústredení útočníci. Aj tento deň naši obrancovia zostrelili nepriateľský UAV „Shakhed-136“ a jednotky raketových síl a delostrelectva zasiahli počas dňa 7 oblastí koncentrácie nepriateľského personálu a vojenského vybavenia,“ píše sa v správe.

Ako uvádza Ukrinform, obranné sily Ukrajiny od 24. februára 2022 do 18. marca 2023  len za posledný deň zlikvidovali približne 164 200 ruských agresorov a 880 ľudí.

Foto: Generálny štáb Ozbrojených síl UkrajinyZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  36/3054 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT