logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  3949/4451 >>

V Kyjeve sa uskutočnilo zasadnutie Protikrízovej rady verejných organizácií

19.2.2022 09:06 | UkrAutoprom

Podnikateľské združenia Ukrajiny, zamestnávatelia, priemyselníci pripravia výzvu pre medzinárodných investorov a obchodných partnerov Ukrajiny, ktorá bude vyzývať na pokračovanie stabilnej spolupráce s našou krajinou. Ukrajina garantuje bezpečnosť ich hlavného mesta.

Takáto iniciatíva bola oznámená počas stretnutia Ukrajinského zväzu priemyselníkov a podnikateľov a Protikrízovej rady verejných organizácií, ktorému predsedalo združenie Ukravtoprom.

Odborníci diskutovali o spôsoboch, ako prekonať najakútnejšie výzvy pre ukrajinskú ekonomiku. Medzi nimi - surovinová orientácia výroby a exportu (viac ako 60%), radikálne zvýšenie cien energií, exacerbácia vonkajších hrozieb, kritické oneskorenie rastu HDP z iných krajín. V roku 2021 tak náš hrubý domáci produkt vzrástol len o 3,2 %, bez toho, aby kompenzoval čo i len 4 % poklesu v roku 2020 (kvôli blokádám a pandémiám). Transformujúce sa ekonomiky vo svete zároveň predpokladajú rast HDP o 7 %.

Spotrebiteľská inflácia (10 %) a priemyselná inflácia zostávajú extrémne vysoké (62 % za rok, 69 % v januári tohto roku).

Pre výrobcov je rozhodujúca cena surovín, ktorá neustále rastie, ako aj cena plynu a elektriny.

Podnikateľská únia od októbra 2021 navrhuje, aby vláda prijala komplexný program na minimalizáciu skokového nárastu cien energií pre priemysel. Vďaka intenzívnym konzultáciám úradníci prijali množstvo opatrení vrátane stanovenia 20-percentnej marginálnej prirážky na plyn pre výrobcov sociálnych statkov. Tento zoznam je však obmedzený a toto opatrenie je dočasné a nerieši problém vo všeobecnosti.

Priemyselníkov znepokojuje nedostatok komplexnej štátnej inovácie a priemyselnej politiky. Spolu s ministerstvom stratégie a priemyslu sa plánuje urýchliť zavedenie a prijatie návrhu zákona o štátnej priemyselnej politike Najvyššou radou.

Sergej Tichonov, námestník ministra pre rozvoj strategických odvetví, ktorý bol na podujatí prítomný, vyzval príslušné podnikateľské združenia, aby agentúre predložili svoje návrhy, a predstaviteľov USPP, aby sa natrvalo stali členmi rady ministerstva pre stratégiu a priemysel.

Aj v prioritách - rozvoj komplexnej štátnej politiky v oblasti substitúcie dovozu - s jasnou definíciou toho, čo sú základné priemyselné odvetvia; novely legislatívy o verejnom obstarávaní a pod.

Účastníci vyzvali námestníka ministra financií Oleksandra Kavu, aby podporil iniciatívu podnikateľských organizácií, aby spoločne s kabinetom ministrov a národnou bankou vypracovali rozsiahlejší program prístupu k úverom, ako je súčasný.

Na stretnutí odzneli aj ekonomické prognózy na rok 2022. Vo svojom prejave o tom hovoril Michajlo Kuchar, senior ekonóm z Ukraine Economic Outlook.

Ide o to, že rok 2022 zostane pre ukrajinský biznis a investorov mimoriadne napätý. Pozitívne ukazovatele sa objavia až v 4. štvrťroku. Saldo zahraničného obchodu zostane záporné, pričom rozdiel sa prehĺbi na 10 miliárd USD. Výmenný kurz dolára bude v koridore 28,5-29,5 UAH. za dolár. Priemerná mzda na Ukrajine sa zároveň zvýši o 10-11%, dôvodom však bude nedostatok pracovných zdrojov z dôvodu ich migrácie do zahraničia, a teda potreba udržať si kvalifikovaný personál a pracovnú silu.

Napriek všetkým negatívnym dôsledkom ruskej hrozby, udržiavania vysokých cien energií, Ukrajina splní svoje záväzky v oblasti obsluhy verejného dlhu. Ak nedôjde k situáciám vyššej moci, potom od konca roku 2022 dôjde k oživeniu.

Všetky načrtnuté návrhy, analytici atď. USPP, zamestnávatelia, Protikrízová rada mimovládnych organizácií – prejdú na vládu a prezidentskú kanceláriu. Ide napríklad o flexibilné zníženie sadzieb DPH, transparentnú ochranu domáceho trhu pred masívnym dovozom, komoditné zásahy na spotrebiteľskom trhu, predchádzanie sociálno-ekonomickej kríze, zhoršovanie platobnej schopnosti spotrebiteľov.

Oddelene, podnikateľská sféra trvá na neprípustnosti uzatvárania dohôd o voľnom obchode bez predchádzajúcich štúdií uskutočniteľnosti a konzultácií s reálnym sektorom ukrajinského hospodárstva, berúc do úvahy jej návrhy. Navrhuje sa vytvoriť systém takéhoto výskumu a regulovať jeho mechanizmus.
 

Zdroj:UkrautopromZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  3949/4451 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT