logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  11/42 >>

Zaujímavosti zo Zakarpatia - poštová známka poštára Fedora Feketeho

30.6.2020 14:25 | TourInform Zakarpattya

Fedor Fekete

Nová poštová známka Ukrajinskej pošty - Ukrpošty (Укрпошти) so zakarpatským poštárom Fedorom Feketem bola nominovaná do súťaže PostEurop o najlepšiu známku v Európe na tému „Historické poštové cesty“.

Podľa tlačovej služby Ukrpošty, legendárnemu poštárovi z dediny Turji Remety (Тур’ї Ремети ) v Zakarpatsku, ktorý dennodene pri doručovaní listov prešiel denne až 60 kilometrov, je v meste Perečin postavený pamätník. 

Pošťák Fedor Feket

„Ukrpošta otvára širokej verejnosti málo známe osobnosti Ukrajiny. Jedným z nich je pošťák Fedor Feketa, ktorý je skutočnou legendou a miestnym hrdinom, pretože prejsť 60 km každý deň je skutočne odvaha. Povolanie poštára, najmä vo vidieckych oblastiach, je zodpovednou aj náročnou prácou. Pretože v odľahlých dedinách, kde okrem Ukrpošty neexistujú žiadne iné inštitúcie, je poštár pre väčšinu ľudí sociálnym pracovníkom a psychológom. Teraz robíme všetko, čo je v našich silách, aby dlhá takéto dlhé trasy boli iba históriou, práca poštárov sa stala ľahšou a pohodlnejšou a prejdené vzdialenosti sa prekonávali príjemne - v moderných autách, “uviedol generálny riaditeľ Ukrpošty Igor Smiljanskij (Ігор Смілянський).

Fedor Feketa (1789 - 1838) pracoval ako poštár v miestnej zlievárni a každý deň počas 30 rokov doručoval poštu pešo kedykoľvek počas roka za každého počasia. Niekoľkokrát týždenne cestoval 25 km z mesta Turje Remety do Užhorodu, kde si prevzal poštu a vrátil sa do svojej rodnej dediny. Jeho cesta prebiehala po horských stráňach, kde musel často prechádzať cez horské rieky. Feketa bol svojimi spoluobčanmi uctievaný a kvôli svojej práci ho začali všetci volať "posol".

Známka bola oficiálne predstavená v Kyjeve 25. júna 2020. Špeciálnymi hosťami krstu známky boli dlhoroční poštári Maksym Malygin (Максим Малигін ) a Valentyna Savkina (Валентина Савкіна). Poštová známka „Poštár Fedor Feketa“ bola vydaná v náklade 100 000 výtlačkov, nominálna hodnota poštovej známky bola - Z (čo zodpovedá ekvivalentu 1 USD). Grafický návrh známky vytvorila umelkyňa Iryna Medvedovská (Ірина Медведовська). Spolu s poštovou známkou boli vydané obálky "Prvý deň", aršík známok a osobitná pečiatka.

Svoj hlas môžete poštovej známke „Poštár Fedor Feketa“ v súťaži PostEurop o najlepšiu známku v Európe 2020 odovzdať na tomto odkaze: posteurop.org/europa2020.

Budú Vás iste zaujímať aj ďalšie informácie a publikácie „Turinform Zakarpattya“ ( v ukrajinksom jazyku):

Pamätník pošťana Fedora Feketa v Perečine 

Duglasija je jedinečný les v dedinke Turija-Remeta

7 dôvodov, prečo navštíviť Perečin

Múzeum Lemkivska Sadiba

Najlepšie ochutnávka zakarpatskej kuchyne v krčme Podkova

Syráreň v meste Perečin

Turija Remeta: čo môžete vidieť a zažiť

 

Zdroj: TourInform ZakarpattyaZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  11/42 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT