logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  201/5481 >>

Zelenskyj naznačuje, že summit NATO môže rozhodnúť o ďalších Patriotoch pre Ukrajinu

21.5.2024 22:54

Zelenskyj naznačuje, že summit NATO môže rozhodnúť o ďalších Patriotoch pre Ukrajinu

Rozhodnutie poskytnúť Ukrajine ďalšie systémy protivzdušnej obrany Patriot môže byť prijaté na summite NATO vo Washingtone.

Ako informoval Ukrinform, ukrajinský prezident to povedal v rozhovore pre  The New York Times.

V odpovedi na otázky o možnosti rokovaní o prímerí prezident vyzval na diplomaciu, ktorá sa vyhýba priamym rokovaniam s Ruskom, ale spája krajiny okolo pozície Ukrajiny ku konečnému mierovému urovnaniu. Podľa Zelenského by to mohlo začať garanciou bezpečného vývozu ukrajinských potravín do rozvojových krajín, výmenou zajatcov, bezpečnostnými opatreniami v Ruskom okupovanej Záporožskej JE, návratom unesených a odvezených ukrajinských detí do Ruska.

Prezident vyjadril nádej, že desiatky krajín podporia takúto iniciatívu, keď sa v polovici júna zídu vo Švajčiarsku na Globálnom mierovom summite.

Zelenskyj tiež privítal návrhy niektorých členov NATO na vyslanie vojakov na výcvik alebo podporu ukrajinských ozbrojených síl na Ukrajine, ale poznamenal: "Nevidím to ako nič iné, ako len slovné služby."

Prečítajte si tiež: Ukrajina potrebuje zbrane od svojich partnerov už teraz, nie „niekedy v lete“ – Zelenskyj

Zároveň vyzval Alianciu, aby poskytla Ukrajine viac systémov protivzdušnej obrany Patriot. "Môžeme dostať sedem?" - povedal s tým , že Ukrajina potrebuje viac Patriot , ale taký počet je potrebný na ochranu regiónov , ktoré sú kľúčové pre ekonomiku krajiny a energetický sektor.

Zelenskyj naznačil, že relevantné rozhodnutie by sa mohlo prijať, keď sa lídri NATO stretnú v júli na summite vo Washingtone.

V súvislosti s možnosťou použitia západných zbraní na zasiahnutie vojenských cieľov na území Ruska prezident zdôraznil, že to bude mať zásadný význam pre úspech Ukrajiny. Pomocou týchto zbraní na ničenie logistických centier a lietadiel na území Ruskej federácie sa Ukrajina bude môcť účinne brániť útokom na severovýchode, ktoré ohrozujú Charkov.

Čítajte tiež: Zelenskij: Ak sa v blízkosti frontu udrží niekoľko Patriotov , Rusi nebudú mať čo lietať

Zelenskyj sa domnieva, že hlavný dôvod váhania Západu – strach z jadrovej eskalácie – bol prehnaný. "Putin je možno iracionálny, ale miluje svoj život," poznamenal.

Okrem toho hlava štátu poukázala na ďalší dôvod váhania Západu: niektoré krajiny sa snažia zachovať obchodné a diplomatické vzťahy s Ruskom. "Všetci si nechávajú dvere otvorené," povedal.

Ako informoval Ukrinform, Volodymyr Zelenskyj povedal, že Ukrajina chce použiť západné zbrane na útoky na vojenské ciele na území Ruska za účelom obrany.

Foto: Getty ImagesZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  201/5481 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT