logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

   Bratislava / Братіслава

            Київ / Kyjev

 


<<  12/83 >>

Karpatské jazerá - Vorožeska, horský masív Svidovec

19.9.2019 17:47 | TourInform Zakarpattya

Nepriateľ

 

Karpatské vysokohorské jazerá sú ľadovcového pôvodu. Jazero Vorožeska (Ворожеска) sa nachádza na území pohoria Svidovec (Свидовець), v nadmorskej výške 1488 m nm, v kotline, ktorú vytvoril pred viac ako 10 000 rokmi ľadovec. 

Je zaujímavé, že voda v jazere je dopľňaná nielen zrážkami ale aj podzemnými vodami, v letných mesiacoch teplota vzduchu nepresiahne +16° C. V blízkosti sa nachádzajú aj ďalšie vysokohorské jazerá. Vďaka tomu je Svidovec jedinečným pohorím ukrajinských Karpát.

Nepriateľ

Foto: Mykola Voloschuk.

Odpočínok v Zakarpatsku bez návštevy hôr nebude úplný. Naplánujte si preto svoju návštevu okresu Rachiv. Túra v pohorí Svidovec má vždy jedinečnú atmosféru s neuveriteľnou scenériou zanechývajúcou úžasné dojmi.

Ako sa dostať k jazeru Vorožeska (Ворожеска)

Najvhodnejšie je dôjsť do dediny Jasiňa (Ясіня) alebo Kvasi (Кваси) (priame vlakové spojenie z Kyjeva, Charkova, Odesy, Ľvova, Ivano-Frankivska). Odporúčame Vám dohodnúť túru u sprievodcov z dedín Jasiň alebo Rachov (Ясіня, Рахова). Chodník vedie po hrebeni Svidovca (Свидовець).

Čo potrebujete vedieť o Svidovci (Свидовець):

  •  Je to uikátny horský masív, ktorý nenadarmo nazývajú aj srdcom Európy
  • Svidovecký masív je jedným z najcennejších centier biodiverzity ukrajinských Karpát s najmenej 93 druhmi flóry a fauny zaradenými do Červenej knihy Ukrajiny (2009).
  • Je tu viac ako sto regionálne vzácnych druhov rastlín a živočíchov Zakarpatska, endemity a pamiatky, desiatky vzácnych európskych typov biotopov a skupín rastlín Zelenej knihy Ukrajiny (2009).
  • Nachádzajú sa tu fragmenty Pripoloninnských pralesov,
  • Na Svidovci je roztrúsených 7 unikátnych ľadovcových jazier a ľadovcových tvarov, ktoré ale zajtra môžu zmiznúť navždy.

Dnes existuje reálna hrozba zastavania pohoria Svidovec. Verejní aktivisti žiadajú, aby ste podpísali petíciu pre najvyšší orgán Ukrajiny umietnenú v tomto odkaze: Zachovanie parku ľadovcového pôvodu na Svidoveckom masíve!

Zdroj: TourInform ZakarpattyaZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  12/83 >>
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT