logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


Regióny Ukrajiny

                                                  

Územie Ukrajiny sa delí na oblasti, kt. sa viac ako na naše kraje podobajú na VÚC. Oblasti sa delia na rajóny, kt. štruktúra zodpovedá našim okresom.

Ukrajina má celkovo 24 oblastí, ktorých strediskami sú spravidla miestne metropoly:Vinica, Dnepropetrovsk, Volynsk,Doneck, Žitomir, Zporižžja,Ivano-Frankovsk, Kyjev, Kirovohrad, Luhansk, Ľvov, Mykolaiv, Odessa, Poltava, Rovno, Sumy, Ternopoľ, Charkov, Cherson, Chmelnyck, Čerkassy, Černihivski ,Užhorod a Černivci. Samostatným celkom je autonómna Krymská republika s výraznou ruskou menšinou.

Mimo oblastného členenia sú hlavné mestá republík- Kyjev a Sevastopoľ.

 

Najväčším mestom UA je Kyjev s 2 718 100 obyvateľmi (2007), vrátane aglomerácií počet presahuje 3 mil.obyvateľov.

Kyjevjekultúrneahospodárske centrumkrajiny, dopravná križovatka a centrum elektrotechnického priemyslu. Vďaka svojej starobylosti býva nazývaný "matkou ruskýchmiest".

 

Ďalšími významnými mestami sú: Charkiv (1.621.600), Dnepropetrovsk (1.200.000), Doneck (1.430.000), Odessa (1.100.000), Zaporožžje (900.000), Ľvov (810.000), Krivij Rih (730.000).

Regionálne členenie ukrajiny má za úlohu rozdeliť Ukrajinu na regióny, ktoré sú si blízke kultúrne aj ekonomicky. Oblastné centrá sú prirodzenými strediskami oblastí už po generácie.

Najväčším oblstným centrom je Kyjev a najmenším Poltava, ktorý má približne 10x menej obyvateľov a nie je ani najväčším mestom oblasti. Je však 1000-ročným národným centrom a, podobne ako Zaporižžja, je to mesto kde ukrajinská vlajka visí z takmer každého domu.

 

Najvyšší bod: Hora Hoverla 2.061 m n.m.

Najnižší bod: Čierne more 0 m n.m.

Národné parky: Karpatský národný park, Šacké jazerá

Štátne zriadenie: Prezidentská republika

Vyhlásenie nezávislosti: 24. August 1991

 
ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT