logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  2060/4125 >>

„Znárodnenie“ strategických podnikov: ako budú majetky oligarchov slúžiť krajine

8.11.2022 17:27 | ukrinform

„Znárodnenie“ strategických podnikov: ako budú majetky oligarchov slúžiť krajine

Zisťujeme, čo znamená rozhodnutie odcudziť majetok v hodnote takmer 1 miliardy dolárov a čo štát získa alebo stratí, keď ich vezme „pod svoje krídla“

Prevod majetku spoločností „Ukrnafta“, PJSC „Ukrtatnafta“, as „Motor Sich“, PrJSC „AvtoKrAZ“ a PrJSC „Zaporizhtransformator“ na ministerstvo obrany, ktorý bol oznámený deň predtým., vyvolal v odborných kruhoch a sociálnych sieťach zmiešanú reakciu. Nie, samotný fakt dočasného odcudzenia časti majetku oligarchov pre vojenské potreby ľudia väčšinou vítajú. Ale motívy prijatých rozhodnutí a ich možné dôsledky sa hodnotia rôzne. Od stopercentnej dôvery, že „to sa malo urobiť už dávno“ a oplatí sa takto konať aj pri niektorých iných aktívach – najmä v energetike – až po fámy o zdĺhavých súdnych konaniach po žalobách „urazených“, vysídlenie nielen veľkých (väčšinových), ale aj malých (menšinových) vlastníkov akcií týchto podnikov, a teda tisíce žalôb od nich. A dokonca aj konšpiračné teórie o tom, že tieto objekty, medzi ktorými – a čiastočne zničené nepriateľom – budú na náklady štátu obnovené, a potom budú vrátené do tých istých rúk alebo budú odovzdané iným, „ich“, bohatým. ľudia...

Ukrinform zhromaždil názory na to, čo toto rozhodnutie skutočne znamená a čo štát získa a prípadne stratí riadením týchto veľkých podnikov.

Účel a dôsledky prepadnutia majetku: vysvetlenie úradov

To hlavné, čo musíme pochopiť, keď hovoríme o úplnej štátnej kontrole nad spomínanými strategickými podnikmi: v súčasnosti nejde o „znárodnenie“, ako sa niektorí komentátori poponáhľali napísať po príslušnom rozhodnutí Národnej komisie pre cenné papiere a burzy (NCSCFR). ), ale o dočasnom scudzení pre potreby obrany – podľa zákona Ukrajiny „O prevode, nútenom scudzení alebo zaistení majetku v podmienkach právneho režimu stanného práva alebo výnimočného stavu“ prijatého koncom septembra .

Samozrejme, existuje možnosť, že časť tohto majetku bude v budúcnosti skutočne znárodnená, ak sa napríklad na súdoch preukáže, že ich majitelia spáchali trestné činy proti ukrajinskému štátu. V každom prípade by však majitelia menšinových podielov, ktorí nie sú priamo zapojení do správy majetku a do prípadných trestných činov a podvodov, mali buď dostať odškodné, alebo zostať spoluvlastníkmi a naďalej dostávať splatné dividendy z aktivít podniky v čase mieru. 

Odcudzenie podnikov sa uskutočnilo v súlade s rozhodnutím Štábu vrchného veliteľa av súvislosti s vojenskou nevyhnutnosťou. "Zabavený majetok získal štatút vojenského majetku, jeho správa prešla na ministerstvo obrany Ukrajiny," informoval tajomník NSDC Oleksij Danilov . Potvrdil, že podľa zákona možno po skončení stanného práva majetok vrátiť vlastníkom alebo im bude uhradená hodnota strateného. Ustanovuje sa, že náhrada z rozpočtu má byť vyplatená do 5 rokov od stavu núdze alebo do jedného roka po zrušení výnimočného stavu alebo stanného práva. To znamená, že existujú rôzne možnosti.

Oleksij Danilov
Oleksij Danilov

Je zrejmé, že je ešte priskoro hovoriť o tom, aký bude algoritmus akcií v prípade spomínaných podnikov po vojne: v tejto veci je príliš veľa neistôt a neznámych. Okrem toho sa pravdepodobne bude musieť rozhodnúť o každom z aktív samostatne. Koniec koncov, každý prípad má svoje vlastné nuansy a zvláštnosti.      

Skonfiškovaný majetok súvisí so známymi magnátmi Igorom Kolomojským, Konstantinom Ževagom, Vjačeslavom Boguslajevom a Konstantinom Grigoryshinom. Podľa Forbes je súčasná celková hodnota týchto aktív 956,5 USD. Pred vojnou stáli 2,5-krát viac.

Konkrétne Kolomojského štruktúry vlastnili približne 42 % akcií najväčšej ropnej spoločnosti v krajine Ukrnafta. A napriek tomu, že kontrolný podiel v spoločnosti (50 % plus 1 akcia) spravoval v mene štátu ukrajinský Naftogaz, rozhodujúci vplyv na riadenie si dlhodobo udržal oligarcha Dnipro. Pokiaľ ide o Ukrtatnaftu, Kolomojskij spolu so svojím dlhoročným obchodným partnerom Gennadijom Bogoljubovom má vo všeobecnosti kontrolný podiel – takmer 60 % akcií. V súlade s tým doteraz ovplyvňoval aj vedenie PJSC, ktorá vlastní najväčší podnik na spracovanie ropy na Ukrajine – rafinériu Kremenčug.

Ďalší oligarcha - Kostyantyn Zhevago - cez skupinu "Financie a úver" ovládal spoločnosť "AvtoKrAZ".

Docela silný a sľubný, ale napriek tomu takmer bankrotovaný podnik „Zaporižtransformator“ je majetkom rusko-ukrajinského oligarchu Kostiantyna Grigoryšyna.

Ďalšia Záporožská akciová spoločnosť - Motor Sich - sa nedávno objavila na televíznych obrazovkách a stránkach internetových médií kvôli obvineniam z vlastizrady proti majiteľovi a čestnému prezidentovi Vjačeslavovi Boguslajevovi.

Vjačeslav Boguslajev
Vjačeslav Boguslajev

Mimochodom, nie je jediný, kto má, ako sa hovorí, „jazvu v dele“. Takmer všetky spomenuté podniky alebo ich majitelia či konatelia vystupujú v trestnom konaní a súdnom konaní. SBI a Generálna prokuratúra napríklad podozrievajú Ževaga zo sprenevery 2,5 miliardy UAH z Finančnej a úverovej banky, medzinárodne hľadaného oligarchu. NABU a SAP sa domnievajú, že bývalé vedenie Ukrnafty sa podieľa na stiahnutí 13,3 miliardy UAH zo spoločnosti v prospech skupiny Privat. AvtoKRAZ a Zaporizhtransformator, ktoré majú na trhu takmer monopolné postavenie, boli v skutočnosti neefektívnym riadením alebo zlými úmyslami dohnané do konkurzu a nesplnili množstvo zmlúv (vrátane tých pre potreby ministerstva obrany). 

To sa podľa niektorých odhadov stalo ďalším (spolu so strategickým významom pre obranu a ekonomickú bezpečnosť krajiny) argumentom v prospech odcudzenia majetku. To, čo niektorí odborníci nazývajú iba „skúšobným kameňom“. V skutočnosti prezident Ukrajiny nevylučuje, že podobné rozhodnutia môžu byť prijaté aj vo vzťahu k iným strategickým podnikom.

„Päť strategických podnikov je násilne odcudzených pre potreby vojny. Niektorí z nich takmer nefungovali - teraz budú všetci pracovať na obranu. Ide o opravu a výrobu techniky, zabezpečenie obranných síl, práce na obnove našej infraštruktúry – komplexnú úlohu, ktorú je možné vykonávať len prostredníctvom systému vojensko-štátneho riadenia. Nevylučujem ďalšie podobné rozhodnutia, “ zdôraznil  Volodymyr Zelenskyj .

Volodymyr Zelenskyj / Foto: OP
Volodymyr Zelenskyj / Foto: OP

Premiér Denis Šmigaľ tiež potvrdil, že Ukrnafta, Ukrtatnafta, AvtoKrAZ, Motor Sich a Zaporižtransformator budú pracovať na uspokojovaní potrieb obrany štátu 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Kolektívy týchto podnikov budú pokračovať v práci, budú dostávať viac objednávok a záruk od štátu.

Denis Šmyhal
Denis Šmigaľ

„Práca tých, ktorí nepracovali, bude obnovená, pracovné tímy sa vrátia do práce. Ich potenciál bude naplno využitý,“ ubezpečil šéf vlády.

Odborné hodnotenia: väčšinou súhlas. So samostatnými „ale“

Podľa Iľju Neschodovského, vedúceho analytického smerovania siete ochrany národných záujmov „ANTS“, súčasné rozhodnutie odcudziť majetok by sa nemalo posudzovať z hľadiska „normálnych“ čias, keď bola ekonomika krajiny viac-menej stabilná. nedošlo k žiadnemu ostreľovaniu a nebolo potrebné urýchlene vyrábať vojenské produkty na účely alebo obnoviť kritickú infraštruktúru zničenú nepriateľom, pričom sa zohľadnili podmienky stanného práva.

„Teraz je vojna. Musíme vziať do úvahy, že tieto podniky musia poskytnúť krajine produkty, ktoré sú mimoriadne potrebné pre pohyb za víťazstvom vpredu a pre normálnu prevádzku všetkých systémov vzadu. Napriek tomu, že vlastníci týchto aktív buď spolupracovali s nepriateľom, alebo sabotovali vládne príkazy, alebo sa podieľali na finančných zneužívaniach a prijímaní rozhodnutí nevýhodných pre krajinu. Na jednej strane som dôsledným odporcom akýchkoľvek krokov smerujúcich k porušovaniu práva na súkromné ​​vlastníctvo. Ale v tomto prípade považujem takéto rozhodnutie za opodstatnené. Aj keď čísla vlastníkov ostanú pozadu, každý chápe: tieto podniky sú nevyhnutné pre naliehavé dodávky strategických produktov do ukrajinskej ekonomiky,“ zdôraznil expert v komentári pre Ukrinform. 

A bývalý riaditeľ integrovanej komunikácie Naftogazu na Ukrajine, expert Razumkovho centra Maksim Biljavsk , sa domnieva, že takéto rozhodnutie malo byť urobené ešte oveľa skôr. Ale hlavné je, že sa to stalo. Preto takýto krok posilní obranyschopnosť štátu.

Maxim Bilyavskyi
Maxim Biljavskyj

„Napríklad závod Zaporižia Transformer Plant, ktorý vyrába celý rad relevantných produktov – transformátorové a reaktorové zariadenia – po ktorých je dopyt v 80 krajinách sveta. Počas vojny podnik pracoval na plnení už uzatvorených zmlúv, expedícia produktov sa v tej či onej miere (pokiaľ to situácia umožňovala - predovšetkým z hľadiska logistiky) realizovala. Zároveň, ako som pochopil, väčšina vyrobených transformátorov išla na export. S prihliadnutím na predchádzajúce občianstvo hlavného akcionára spoločnosti (do roku 2016 bol Kostyantyn Hrygoryshyn občanom Ruskej federácie a Cypru, - red.) existovali značné riziká, že ukrajinské transformátory budú do Ruska dodávané cez tretie krajiny. Rovnakým spôsobom bola zaznamenaná inštalácia motorov vyrobených v ukrajinskej spoločnosti "Motor Sich" na ruských vrtuľníkoch.

Podľa Biljavskyjho budú teraz dočasné správy pracovať vo všetkých podnikoch, ktoré boli prevedené do úplného riadenia štátu, ktoré budú vykonávať predovšetkým mobilizačné úlohy.

„A je veľmi dobré, že tieto podniky prešli pod ministerstvo obrany. Pretože práve ministerstvo obrany v súčasnosti tvorí konečný zoznam potrebných materiálov, zdrojov a vybavenia pre front, vrátane kritickej infraštruktúry. Napríklad zavedenie kontroly ministerstva obrany nad JSC „Motor Sich“, som presvedčený, zásadne zmení úroveň dodávok produktov tohto podniku pre potreby Ozbrojených síl Ukrajiny“, – hovorí ekonóm .

V prípade Zaporizhiatransformator považuje za úplne opodstatnený krok prípadné oznámenie nového vedenia spoločnosti zo strany vyššej moci a dokonca aj dočasné pozastavenie kontraktov na expedíciu transformátorov zahraničným odberateľom za úplne opodstatnený krok, s cieľom úplne prekonfigurovať výrobné technologické linky tak, aby bola zabezpečená ukrajinský energetický systém.

Zároveň, žiaľ, nebude možné rýchlo zabezpečiť bezproblémové fungovanie všetkých piatich podnikov. Ale musíte sa o to pokúsiť. „Napríklad za súčasných podmienok sa AvtoKRAZ môže sústrediť ani nie tak na výrobu nových áut, ale na výrobu komponentov a opravy vojenskej techniky tohto výrobcu vyrábanej v rôznych rokoch, ktorá je vo veľkej miere využívaná ozbrojenými silami. . Štátna objednávka cez ministerstvo obrany bude zároveň dobrou finančnou podporou pre tieto podniky a ich tímy,“ domnieva sa Neschodovskyj. 

Autokraz
Autokraz

Je tiež dôležité, že v podmienkach vojny a hrozby ďalšej deštrukcie sa podľa odborníkov neoplatí zverejňovať plány na obnovu poškodeného majetku.

„Nachádzajú sa v rizikovej oblasti. Preto je teraz obnova možná len v obmedzenom množstve. S cieľom vyrábať produkty bez výrazných kapitálových investícií. Ale dá sa to obnoviť. Týka sa to najmä rafinérie Kremenčug, ktorá nemá prakticky žiadnu alternatívu. „Len tento podnik dokáže spracovať ropu vyrobenú na Ukrajine v priemyselných množstvách, a nie remeselne,“ pripomína ekonóm.  

Neschodovskyj   neakceptuje argumenty niektorých kolegov o údajných škodách na investičnej klíme na Ukrajine . Veď ani pred vojnou sa Ukrajina až na drobné výnimky nemohla pochváliť výraznými investíciami.

„Kedy sme vôbec mali veľké zahraničné investície? Počas celej histórie nezávislosti išlo vlastne o reinvestovanie prostriedkov zarobených v rámci krajiny. Keď oligarchovia vzali svoje bohatstvo do zahraničia a potom ho vrátili na Ukrajinu a kúpili nové podniky. A vôbec, o akej „priaznivej investičnej klíme“ môžeme počas vojny hovoriť?“ – zaujíma ekonóma. Okrem toho úrady už jasne ubezpečili: v budúcnosti tieto podniky vrátia vlastníkov alebo im zaplatia spravodlivú kompenzáciu. 

Hoci Neschodovskyj má určité výhrady týkajúce sa kompenzácie hodnoty majetku. Pretože, podľa jeho názoru, aj s prihliadnutím na to, že vrátenie majetku ich predvojnovým vlastníkom alebo vyplatenie náhrady im stanovuje zákon, nie sme imúnni voči zneužívaniu.

„Ich nemožnosť bude do značnej miery závisieť od spôsobu ohodnotenia majetku a výpočtu náhrad a od spôsobu, akým bude možné znárodnenie tohto alebo iného majetku (až pri dodatočných rozhodnutiach a výlučne v právnej oblasti!“). Aktuálny krok súvisiaci len s dočasným odcudzením a prevodom podnikov pod správu štátu bol urobený v súlade s normami „vojnovej legislatívy“, pripomína odborník. Preto nezdieľa pesimizmus niektorých komentátorov, pokiaľ ide o skutočnosť, že sa zdá, že Ukrajina uviazne v obrovskom množstve súdnych sporov – najmä od menšinových vlastníkov spomínaných podnikov. Súdy celkom oprávnene nebudú brať relevantné žiadosti do úvahy.

Iľja Neskodovský
Iľja Neschodovskyj

Iľja Neschodovskyj tiež považuje za nepravdepodobné, že po víťazstve môžu byť podniky pridelené „ziskovejším“ novým majiteľom alebo starým - ale po ich oprave a modernizácii sa na to vynaložia rozpočtové prostriedky.

„Existuje metodika schválená kabinetom ministrov, ktorá počíta s tým, že ak sa tento majetok vráti vlastníkom, budú im vystavené aj faktúry za uskutočnené investície. Samozrejme, existujú určité riziká zneužitia a nesprávneho výpočtu. Ale ak sa všetko robí v súlade s medzinárodnými účtovnými pravidlami a všeobecne uznávanými metódami hodnotenia, prostriedky investované počas vojny do obnovy a modernizácie podnikov by mali byť vlastníkmi kompenzované alebo by sa mali zohľadniť pri ich ďalších kalkuláciách so štátom,“ hovorí ekonóm. 

Maksim Biljavskyj pripomína, že finančné zdroje potrebné na podporu činnosti podnikov by sa mali rozlišovať nielen podľa objemu, ale aj podľa účelu. Ide o bežné opravy a bežné náklady, ako aj o kapitálové investície, ktoré zahŕňajú zmenu technológií alebo zlepšenie tej či onej prevádzky.

„Zdá sa mi, že teraz nie je úplne správne diskutovať o tom, čo treba v ktorom podniku urobiť. Zároveň verím, že ak dôjde k nejakým kapitálovým investíciám, budú financované výlučne prostredníctvom grantov a inej medzinárodnej finančnej pomoci na konkrétne projekty a konkrétne výsledky. Ak hovoríme o bežných výdavkoch a opravách, potom má každý podnik otvorené úverové linky v bankách. Môžu sa použiť na financovanie prác bez prilákania štátnych prostriedkov. Pretože ich môžete prilákať len vtedy, keď je to zabezpečené v štátnom rozpočte,“ vysvetľuje Biljavskyj.

Navyše podľa neho nikto nezrušil Trestný poriadok, ktorý počíta s trestnou zodpovednosťou za neprimerané použitie finančných prostriedkov alebo použitie finančných prostriedkov, ktorým bola štátu spôsobená škoda.

"Nemyslím si, že dočasné správy, ktoré budú v tomto období pôsobiť v podnikoch, alebo iní úradníci, budú porušovať zákon a realizovať scenáre "prípravy pre starých alebo nových vlastníkov modernizovaného majetku." Aj keď sa o takýchto scenároch diskutuje na sociálnych sieťach. Pretože, bohužiaľ, krajina má nejaké negatívne predchádzajúce skúsenosti. Ale za súčasných okolností a pri súčasnej úrovni pozornosti verejnosti voči príslušným krokom a rozhodnutiam som presvedčený, že sa tak nestane,“ uzatvára Maksym Biljavskyj. 

Vladyslav Obuch, KyjevZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  2060/4125 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT