logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  1178/5285 >>

Krajiny, ktoré majú tanky Leopard, ich už môžu pripraviť na presun na Ukrajinu – Stoltenberg

24.1.2023 13:06 | ukrinform

Krajiny, ktoré majú tanky Leopard, ich už môžu pripraviť na presun na Ukrajinu – Stoltenberg

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg privítal zámer Nemecka rýchlo dokončiť proces politického hodnotenia týkajúci sa poskytnutia hlavných bojových tankov Leopard nemeckej výroby Ukrajine.

Zdôraznil tiež, že príspevok Nemecka a ďalších spojencov Aliancie umožňuje Ozbrojeným silám Ukrajiny dosahovať reálne výsledky na bojisku. Uviedol to šéf Aliancie v utorok v Berlíne na spoločnej tlačovej konferencii po stretnutí s nemeckým ministrom obrany Borisom Pistoriusom, informuje spravodajca Ukrinform. 

„Mali sme diskusiu – tanky Leopard. Je veľmi prirodzené mať vývoj politických hodnotení, pokiaľ ide o spôsobilosti, ktoré musíme Ukrajine poskytnúť. Je tiež dôležité chrániť priestor pre dôverné konzultácie medzi spojencami ako súčasť interakcie medzi nimi. Sme v kontakte aj s mnohými partnermi, tak ako v Ramsteine. Vítam správu od ministra, že rozhodovací proces bude čoskoro ukončený, pretože čas je dôležitý. Minulý týždeň bol oznámený veľký príspevok a ďalšie oznámenia budú nasledovať čoskoro, keď budeme pokračovať v napredovaní,“ povedal Stoltenberg. 

Čítajte tiež: Stoltenberg – o zbraniach pre Ukrajinu: NATO by malo pomôcť poraziť Rusko na bojisku

Zdôraznil, že členovia Aliancie zvyšujú dodávky rôznych typov obrnených vozidiel na Ukrajinu. Niektorí spojenci z krajín na východe Aliancie dodávajú bojové tanky. Nedávno Francúzsko oznámilo poskytnutie ľahkých bojových tankov Ukrajine. Veľká Británia oznámila odoslanie moderných hlavných tankov Challenger 2 na Ukrajinu.

„Ak to všetko zoberiete spolu, vrátane oznámenia Nemecka a ďalších spojencov o poskytnutí širokej škály obrnených vozidiel pre Ukrajinu, je to obrovský dodatočný príspevok k bojovým schopnostiam Ukrajiny. Tento príspevok je naliehavý a dôležitý, pretože Rusko sa pripravuje na novú ofenzívu. Preto je potrebné viac a rýchlejšie zvyšovať schopnosti Ukrajincov, aby boli schopní tieto útoky odrážať, a to by im malo umožniť aj oslobodenie ich území,“ zdôraznil generálny tajomník NATO. 

Stoltenberg poznamenal, že dnes sa počas diskusie s ministrom obrany Nemecka diskutovalo o otázke posúdenia spôsobilostí dodávok tankov Leopard-2 na Ukrajinu, aby bolo možné pripraviť túto techniku ​​a začať s výcvikom ukrajinských posádok. "Takže vítam správu od ministra Pistoriusa (nemeckého ministra obrany - pozn. red.), že spojenci, ktorí majú tieto tanky, dostali výzvu na začatie tejto práce," povedal Jens Stoltenberg. 

Prečítajte si aj: Nemecko už dostalo žiadosť Poľska o presun tankov na Ukrajinu - minister obrany

Samostatne zdôraznil dôležitosť skutočnosti, že Nemecko už teraz dodáva Ukrajine významnú vojenskú pomoc vrátane delostreleckých systémov, munície, vyspelých systémov protivzdušnej obrany vrátane ťažkých obrnených transportérov Gepard, IRIS-T a Marder. Ide o dôležité spôsobilosti obrnených vozidiel, ktoré výrazne posilňujú bojové schopnosti Ukrajiny.

Ako informovali, Stoltenberg pricestoval deň predtým do nemeckej metropoly, aby sa "zoznámil" s novým šéfom Bundeswehru, ktorý bol do tejto funkcie vymenovaný minulý štvrtok.

Prečítajte si tiež: Už je určené, aký typ lietadla dostane Ukrajina od spojencov - Ignat

Minulý týždeň sa počas stretnutia Kontaktnej skupiny na obranu Ukrajiny v Ramsteine ​​nepodarilo získať nemecký súhlas na dodávku hlavných bojových tankov Leopard-2 Ukrajine, hoci rozhodovací proces v tomto smere pokračuje. Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  1178/5285 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT