logo
logo
logo
Hlavné menu
+
+
Váš prvý krok pred vstupom
na ukrajinský trh.
SK UA EN DE


 

 

 

 


<<  1455/3054 >>

EÚ podporí úsilie Ukrajiny oslobodiť všetky územia okupované Ruskom

22.9.2022 08:08 | ukrinform

EÚ podporí úsilie Ukrajiny oslobodiť všetky územia okupované Ruskom

VYHLÁSENIE

Ministri zahraničných vecí EÚ sa na výzvu vysokého predstaviteľa EÚ Josepa Borrella na okraji 77. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN mimoriadne stretli v New Yorku, v dôsledku čoho prijali vyhlásenie o reakcii na najnovšie kroky Ruska. k eskalácii agresívnej vojny na Ukrajine.

Ako informuje agentúra Ukrinform, neskoro v noci európskeho času bolo dnes  na webovej stránke Európskej rady zverejnené úplné znenie tohto dokumentu .

„Ukrajina podľa Charty OSN a medzinárodnej legislatívy uplatňuje svoje zákonné právo na sebaobranu proti ruskej agresii, na obnovenie plnej kontroly nad vlastným územím a má právo oslobodiť okupované územia v rámci svojich medzinárodne uznaných hraníc. Vzdávame hold odvahe a úspechu ozbrojených síl Ukrajiny počas ich nedávnej protiofenzívy. Budeme pokračovať v podpore ich úsilia poskytovaním vojenského vybavenia, kým to bude potrebné,“ uvádza sa v dokumente.

Európski ministri zahraničných vecí v prijatej deklarácii ostro odsúdili najnovšie kroky Ruska na eskaláciu jeho nezákonnej, nevyprovokovanej a neopodstatnenej agresie proti Ukrajine. Ľutovali skutočnosť, že napriek početným výzvam medzinárodného spoločenstva, aby Rusko okamžite zastavilo vojenskú agresiu proti Ukrajine, sa ruské vedenie rozhodlo opačne. Rusko si 21. septembra zvolilo konfrontáciu, a to vyhlásením čiastočnej mobilizácie v Rusku, ako aj podporou nezákonných „referend“ na dočasne Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny, ako aj novými hrozbami použitia zbraní hromadného ničenia.

Prečítajte si tiež: Masmédiá informovali o detailoch nových sankcií voči Ruskej federácii, ktoré pripravuje Európska komisia

 potvrdila svoje odsúdenie plánov organizovať nezákonné „referendá“ zamerané na ruskú anexiu častí Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Záporožskej oblasti – regiónov Ukrajiny v súčasnosti okupovaných Ruskom. v dokumente sa uvádza, že tieto nezákonné „referendá“ sú ďalším hrubým porušením nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny a vážnym porušením Charty OSN.

Ministri zdôraznili, že kroky Ruska na Ukrajine naďalej ohrozujú mier a bezpečnosť v Európe a na celom svete a majú vážne globálne dôsledky, ktoré vedú k zvýšenej potravinovej neistote a cenám energií. EÚ opätovne vyzvala Rusko, aby rešpektovalo zásady Charty OSN a zrušilo svoje nezákonné plány.

„Rusko, jeho politické vedenie a všetci, ktorí sa podieľajú na organizácii týchto „referend“, ako aj na iných porušeniach medzinárodného práva a medzinárodného humanitárneho práva na Ukrajine, budú braní na zodpovednosť a čo najskôr budú zavedené dodatočné reštriktívne opatrenia. v koordinácii s našimi partnermi. EÚ a jej členské štáty nikdy neuznajú tieto regióny ako nič iné ako územie Ukrajiny a budú naďalej podporovať úsilie Ukrajiny o obnovenie jej územnej celistvosti, kým to bude potrebné,“ zdôrazňuje dokument.

Prečítajte si tiež: Shmyhal sa stretol s Michelom - hovorili o bezpečnostných zárukách a finančnej podpore

Ministri poznamenali, že okrem nevyhnutného utrpenia, ktoré ruská agresia priniesla obyvateľom Ukrajiny, si Rusko zvolilo cestu ďalšieho zvyšovania ceny tejto vojny aj pre ruské obyvateľstvo, a to čiastočnou mobilizáciou.

„Odkazy na jadrové zbrane neotriasli naším odhodlaním, pripravenosťou a jednotou stáť na strane Ukrajiny a poskytnúť Ukrajine širokú podporu pre jej schopnosť brániť svoju vlastnú územnú celistvosť a suverenitu tak dlho, ako to bude potrebné. Okrem toho EÚ potvrdzuje svoj záväzok ďalej posilňovať stabilitu vo Východnom partnerstve (krajinách) a na západnom Balkáne. EÚ naďalej neochvejne podporuje nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny a požaduje, aby Rusko okamžite, úplne a bezpodmienečne stiahlo všetky svoje jednotky a vojenské vybavenie z celého územia Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc,“ vyhlásila deklarácia, ktorá bola prijatá. v dôsledku mimoriadneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín EÚ v New Yorku.

Ako bolo oznámené, tento týždeň sa v New Yorku koná 77. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN.

Prečítajte si tiež: EÚ môže zmeniť princíp konsenzu pre zahraničnopolitické rozhodnutia - Stano

Vysoký predstaviteľ EÚ zvolal mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ po televíznom prejave prezidenta Ruskej federácie Putina 21. septembra, v ktorom vyhlásil čiastočnú mobilizáciu v Rusku, podporil plány uskutočniť tzv. -nazval "referendá" o pripojení k Rusku na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny a hovoril s ďalšími hrozbami pre svet o pripravenosti použiť jadrové zbrane.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  1455/3054 >>


ENPI
EU

Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Európskej únie

 

© Copyright 2013 www.ukrajina.sk | Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT